Młodzi zielonogórzanie zbudowali minisatelitę

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Młodzi zielonogórzanie zbudowali minisatelitę

Leszek Kalinowski

Jako jedyni z Lubuskiego dostali się do ogólnopolskiego finału. W Rzeszowie o miejsca walczyć będzie 10 drużyn.

Uczniowie z I oraz III LO, a także Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze skonstruowali minisatelitę. Musi ona zmieścić się w puszce po napoju, ważyć maksymalnie 370 gram (ze spadochronem), a w spadku swobodnym dokonać pomiarów atmosfery.

Młodzi zielonogórzanie biorą udział w prestiżowym, międzynarodowym konkursie Cansat. Jego organizatorami są: Europejska Agencja Kosmiczna, Centrum Nauki Kopernik i ESERO (Europen Space Education Resource Office).

- Dla mnie to przykład, że Zielona Góra może pracować nad mianem Krzemowej Góry - podkreśla Jarosław Nieradka, dyrektor Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. - Z jednej strony mamy tak zdolną młodzież, z drugiej firmy, które zyskują sławę na całym świecie.

Zespół DedalSat, bo tak nazwała się grupa, cieszy się, że będzie walczył w finale z najlepszymi drużynami w Polsce.

Młodzi, choć uczęszczają do różnych szkół, znali się z różnych konkursów. Cansat spowodował, że nie rywalizują ze sobą a współpracują. Każdy ma jakieś zadanie. Jak mówi Rafał Bereś z Gimnazjum nr 1, wszystkich połączyła ciekawość świata i chęć udziału w czymś wyjątkowym. Zwłaszcza że - jak dodaje Katarzyna Skoczylas z I LO - to dopiero druga edycja konkursu. I to właśnie oni są jedynymi Lubuszanami, którym udało się dostać do finału. A ten odbędzie się 7-9 kwietnia na poligonie wojskowym pod Rzeszowem. Tam zostaną przeprowadzone testy z minisatelitami. Wszystkie, czyli 10, zostaną umieszczone w specjalnej rakiecie, a potem w samolocie. Następnie zostaną zrzucone z wysokości 3 km. Muszą one spadać z prędkością co najmniej 10 metrów na sekundę. Puszka, spadając, musi prowadzić łączność z komputerem na Ziemi, prowadzić pomiary...

Podczas prób (nie mogło padać ani wiać) różnie to wyglądało. Czasem minisatelita lądowała na drzewie. Jak zauważa Adrianna Zakrzewska z III LO podczas każdego zrzutu konieczna jest obecność co najmniej trzech osób. Lot jest nagrywany i analizowany na filmie przez grupę.

Ale nie tylko samo spadanie urządzenia jest ważne i punktowane przez jury. Liczy się wykonana kilkumiesięczna praca, dokumentacja oraz promocja przeprowadzanych działań.

- Oddaliśmy już dokumentację. To 60 stron pisanych po angielsku naukowym językiem - mówi Hubert Bereś z III LO. - Dostaliśmy 14 na 20 możliwych punktów.

Nad poprawnością językową czuwała Aleksandra Krauze z III LO. Promocja to głównie zadanie Miłosza Jezierskiego z III LO. We wszystkim liczy się jednak praca całego zespołu, w skład którego wchodzą też: Tobiasz Puślecki i Maciej Michałów z I LO.

Uczniowie odbyli już spotkania w szkołach, by promować konkurs i nauki ścisłe. Komisja weźmie to pod uwagę, jak i polubienia na stronie założonej przez licealistów. Liczy się liczba polubień, więc każdy z nas może pomóc młodym odnieść sukces. Wystarczy wejść na facebook.com/dedalsat i kliknąć. Młodzież z góry dziękuje.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.