Młodzi zielonogórzanie zbudowali minisatelitę

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Młodzi zielonogórzanie zbudowali minisatelitę

Leszek Kalinowski

Jako jedyni z Lubuskiego dostali się do ogólnopolskiego finału. W Rzeszowie o miejsca walczyć będzie 10 drużyn.

Uczniowie z I oraz III LO, a także Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze skonstruowali minisatelitę. Musi ona zmieścić się w puszce po napoju, ważyć maksymalnie 370 gram (ze spadochronem), a w spadku swobodnym dokonać pomiarów atmosfery.

Młodzi zielonogórzanie biorą udział w prestiżowym, międzynarodowym konkursie Cansat. Jego organizatorami są: Europejska Agencja Kosmiczna, Centrum Nauki Kopernik i ESERO (Europen Space Education Resource Office).

- Dla mnie to przykład, że Zielona Góra może pracować nad mianem Krzemowej Góry - podkreśla Jarosław Nieradka, dyrektor Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. - Z jednej strony mamy tak zdolną młodzież, z drugiej firmy, które zyskują sławę na całym świecie.

Zespół DedalSat, bo tak nazwała się grupa, cieszy się, że będzie walczył w finale z najlepszymi drużynami w Polsce.

Młodzi, choć uczęszczają do różnych szkół, znali się z różnych konkursów. Cansat spowodował, że nie rywalizują ze sobą a współpracują. Każdy ma jakieś zadanie. Jak mówi Rafał Bereś z Gimnazjum nr 1, wszystkich połączyła ciekawość świata i chęć udziału w czymś wyjątkowym. Zwłaszcza że - jak dodaje Katarzyna Skoczylas z I LO - to dopiero druga edycja konkursu. I to właśnie oni są jedynymi Lubuszanami, którym udało się dostać do finału. A ten odbędzie się 7-9 kwietnia na poligonie wojskowym pod Rzeszowem. Tam zostaną przeprowadzone testy z minisatelitami. Wszystkie, czyli 10, zostaną umieszczone w specjalnej rakiecie, a potem w samolocie. Następnie zostaną zrzucone z wysokości 3 km. Muszą one spadać z prędkością co najmniej 10 metrów na sekundę. Puszka, spadając, musi prowadzić łączność z komputerem na Ziemi, prowadzić pomiary...

Podczas prób (nie mogło padać ani wiać) różnie to wyglądało. Czasem minisatelita lądowała na drzewie. Jak zauważa Adrianna Zakrzewska z III LO podczas każdego zrzutu konieczna jest obecność co najmniej trzech osób. Lot jest nagrywany i analizowany na filmie przez grupę.

Ale nie tylko samo spadanie urządzenia jest ważne i punktowane przez jury. Liczy się wykonana kilkumiesięczna praca, dokumentacja oraz promocja przeprowadzanych działań.

- Oddaliśmy już dokumentację. To 60 stron pisanych po angielsku naukowym językiem - mówi Hubert Bereś z III LO. - Dostaliśmy 14 na 20 możliwych punktów.

Nad poprawnością językową czuwała Aleksandra Krauze z III LO. Promocja to głównie zadanie Miłosza Jezierskiego z III LO. We wszystkim liczy się jednak praca całego zespołu, w skład którego wchodzą też: Tobiasz Puślecki i Maciej Michałów z I LO.

Uczniowie odbyli już spotkania w szkołach, by promować konkurs i nauki ścisłe. Komisja weźmie to pod uwagę, jak i polubienia na stronie założonej przez licealistów. Liczy się liczba polubień, więc każdy z nas może pomóc młodym odnieść sukces. Wystarczy wejść na facebook.com/dedalsat i kliknąć. Młodzież z góry dziękuje.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.