Renata Kudeł

Młodzi z Włocławka mają nadzieję na lepsze jutro. I zarażają tym innych

Dzięki Gali Dobrych Serc udało się, między innymi, zgromadzić zabawki i gry dla podopiecznych fundacji „Samotna Mama” Fot. Wojciech Alabrudziński Dzięki Gali Dobrych Serc udało się, między innymi, zgromadzić zabawki i gry dla podopiecznych fundacji „Samotna Mama”
Renata Kudeł

Stworzyli projekt „Culbook” i zachęcali do czytania. Sprowadzili świetnego autora. Galą wolontariatu udało się poruszyć wiele serc. Licealistki i licealiści działają!

Autorzy „Culbooka”: Agata, Ola, Julia i Kornel to licealiści z LMK i Zespołu Szkół im. ks. Jana Długosza. Projekt, w którym uczestniczyli od kilku miesięcy, powstał w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Jego celem, jak twierdzą młodzi ludzie, jest zachęcenie Polaków do czytania książek.

„W Polsce sukcesywnie następuje ciągły spadek czytelnictwa” - napisali na portalu społecznościowym, gdzie zamieszczali relacje z projektowych spotkań. Jak twierdzą, ponad połowa Polaków przyznaje się, że przez rok nie przeczytała ani jednej książki.

- Waga problemu jest naprawdę ogromna - uważa Kornel z LMK, uczestnik projektu, jedyny w nim chłopak. - Przez nieczytania upowszechnia się analfabetyzm wtórny, nie mamy własnych opinii na dane tematy i z powodu ubogiego zasobu słownictwa nie możemy jasno przedstawiać myśli.

- Nasz projekt jeszcze raz stara się odpowiedzieć na to zagadnienie i zmienić coś w mentalności mieszkańców naszego miasta - mówią młodzi. Projekt bierze udział w konkursie, już wkrótce poznamy nominowanych z całego kraju - miejmy nadzieję, że nie zabraknie pośród nich młodych włocławian. Trzymamy kciuki! Co można wygrać w tej olimpiadzie? Przede wszystkim doświadczenie, na przykład w organizacji, zarządzaniu. Im, pasjonatom zarażonym literaturą, udało się sprowadzić do Włocławka znanego pisarza młodego pokolenia Jakuba Żulczyka. Bezcenne!

Gala Dobrych Serc to przedsięwzięcie organizowane w ramach innego projektu, ale także społecznego. Cel? Docenienie wolontariuszy z Włocławka za ich dobroć - mówią nasi licealiści. Zajęli się organizacją Gali Dobrych Serc, przedsięwzięcia, które ma na celu docenienie wolontariuszy spośród włocławskich szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz organizacji pozarządowych i wolontariackich. Licealiści przeprowadzili internetowe głosowanie, w którym uczestnicy zaprezentowali swoją działalność. Co więcej - zorganizowali zbiórkę na cel charytatywny.

- Nam, młodym ludziom, zależy na pokazaniu, że w nas nadzieja na lepsze jutro - twierdzą licealiści. Gala spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem mieszkańców Włocławka, jak i samych wolontariuszy. Brawo młodzi!

Renata Kudeł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.