Renata Kudeł

Młodzi rolnicy będą dziś walczyć o indeksy

Laureaci zeszłorocznego konkursu. Fot. archiwum Laureaci zeszłorocznego konkursu.
Renata Kudeł

W starobrzeskiej placówce wiedza za cenę studiowania.

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu już dziś rozegra się druga edycja ogólnopolskiego konkursu pod nazwą „Indeks dla rolnika”.

- Jest on adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu rolniczym - mówi Anna Kwapińska, dyrektor placówki. - Już rok temu to przedsięwzięcie, które zrodziło się w naszej szkole i jest w pewnym stopniu odpowiednikiem olimpiady rolniczej, cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży.

Brzeska szkoła od dawna współpracuje z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy i to o indeks tej uczelni walczyć będą dziś młodzi rolnicy.

Młodzi rolnicy z całej Polski na start!

Do zmagań przystąpią uczniowie z osiemnastu szkół rolniczych z całej Polski, między innymi ze Słupska, Chojnic, Bydgoszczy i Grudziądza. Każdą szkołę reprezentuje dwóch kandydatów. Także uczniowie CKR w Starym Brześciu spróbują swoich sił. W ubiegłym roku jeden z nich, Piotr Nieznański, zdobył indeks na bydgoską uczelnię.

Zanim dotrą do finału w Bydgoszczy

- Dla naszych uczniów to szansa, aby wykazać się wiedzą i przejść do kolejnego etapu, w którym jest miejsce już tylko dla najlepszych - mówi Anna Kwapińska.

Ten etap, mający formę obrony dyplomowej, zaplanowano w Bydgoszczy, już w przyszłym roku.

Zanim jednak przyszli rolnicy dotrą do finału, 8 bm. sprawdzą wiedzę w takich tematach jak między innymi podstawy anatomii i fizjologii zwierząt, paszoznawstwa i gospodarki paszowej, ras i typów użytkowych zwierząt gospodarskich, wymagań klimatycznych i glebowych roślin uprawnych oraz agrotechniki.

Organizatorzy podkreślają, że ważne jest, aby młodzi ludzie rozwijali zainteresowania związane z rolnictwem i widzieli w tym swoją przyszłość.

Konkurs w szkole wiąże się też z programem artystycznym - w tym roku wystąpi orkiestra dęta z Kowala.

Renata Kudeł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.