Młodzi pasjonaci historii odebrali nagrody [lista]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Młodzi pasjonaci historii odebrali nagrody [lista]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Mówią, że fakty i daty same wchodzą im do głowy. - Historia to nasze hobby - podkreślają laureaci IV Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.

W sobotę w Zespole Szkół nr 7 w Bydgoszczy zmagało się 76 finalistów IV Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Wszystkich uczestników, którzy się do niego zgłosili, było aż 1300. - Jest sporo młodych ludzi, którzy interesują się historią - mówi Anna Ratkowska-Kacperska, nauczycielka historii w ZS nr 7. Wraz Wojciechem Majchrzakiem, również historykiem z tej szkoły, od 4 lat wspólnie organizują konkurs.

W tym roku wygrał go szóstoklasista Jakub Bernacki z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie. Zdobył on aż 105 punktów na 110 możliwych.

- Po raz pierwszy startowałem w tym konkursie, gdy byłem w czwartej klasie - mówi Jakub. - Zostałem wtedy najmłodszym laureatem. Teraz udało mi się wygrać. W przygotowaniu do konkursu bardzo pomogła mi moja nauczycielka, pani Anna Leman, z którą mam zajęcia indywidualne. Dużo czytam, także kompendia maturzysty.

Historyczną pasję Jakub zawdzięcza mamie, która jest historykiem z wykształcenia.

- Mama dużo opowiadała mi o dawnych czasach. Pamiętam, że wtedy lubiłem bawić się figurkami rycerzy. Dziś interesuję się uzbrojeniem, a średniowiecze to moja ulubiona epoka - śmieje się Jakub.

Drugie miejsce przypadło Marii Szydłowskiej z SP 6 w Inowrocławiu. Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Kossmann z SP 5 w Toruniu. Jest on również laureatem konkursu z przyrody. - Nauka tych dwóch przedmiotów łatwo mi przychodzi - mówi szóstoklasista. - Jestem typowym słuchowcem. Najbardziej interesują mnie wydarzenia XX wieku. Jeśli ktoś chciałby za rok wystartować w tym konkursie, radzę zacząć uczyć się jak najwcześniej.

Piotr wybiera się do Gimnazjum Akademickiego w Toruniu. - Trzecie miejsce da mi dodatkowe punkty, dzięki czemu będę miał większe szanse, aby się tam dostać - wyjaśnia.

- Dzieci przeważnie zaczynają interesować się historią w piątej, szóstej klasie - mówi Jolanta Dąbrowa, nauczycielka, która przygotowywała Piotra do konkursu. - Prowadzę dużo dodatkowych zajęć. Pracujemy głównie na materiałach do gimnazjum. Dzieci wybierają sobie konkursy, w których chcą wziąć udział.

Wśród 12 laureatów znalazła się również Julia Mackiewicz z Katolickiej SP w Bydgoszczy. Julia zajęła 7. miejsce. - Historia to jeden z moich ulubionych przedmiotów - mówi uczennica szóstej klasy. - Tę pasję zaszczepił we mnie tata, który interesuje się historią. Razem byliśmy m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego. W przyszłości chciałabym zostać archeologiem, a moja ulubiona epoka to starożytność.

W przygotowaniach do konkursu wspierała Julię Beata Balinowska, jej nauczycielka historii. Za córkę mocno trzymała kciuki Ewelina Milewska-Mackiewicz. Obie panie cieszyły się z sukcesu Julii. - Zawdzięcza go swojej ciężkiej pracy - podkreśla Beata Balinowska. - To trudny konkurs, ponieważ wymaga pamięciowego opanowania materiału. Dzieci lubią historię, tylko trzeba im ją odpowiednio przekazać.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.