Młodzi artyści odjechali z Torunia z nagrodami

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Joanna Maciejewska

Młodzi artyści odjechali z Torunia z nagrodami

Joanna Maciejewska

Ostatnie dni upłynęły w Grodzie Kopernika pod znakiem muzyki filmowej oraz występów młodych aktorów teatralnych z różnych miast Polski.

Tegoroczny Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej, zamiast w wakacje, pojawił się na kulturalnej mapie Torunia już w maju.
Imprezę rozpoczął występ warszawskiego Teatru Syrena, który zaprezentował spektakl „Kariera Nikodema Dyzmy”.

W piątek na scenie Baja Pomorskiego jury, pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego, wysłuchało występu 24 uczestników, którzy zaśpiewali w ramach Przeglądu Konkursowego.

Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w wysokości 15 tys. zł oraz statuetkę Złotego Jabłka otrzymała Kamila Dauksz z Katowic za wykonanie piosenek: „Modlitwa o miłość prawdziwą” z filmu „Zerwane cumy” oraz „Angel” z filmu „Miasto Aniołów”.

Drugą nagrodę w wysokości 8 tys. zł, ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, dostała Dominika Kierpiec-Kontny z Katowic, która zaśpiewała piosenkę „Killer” z filmu „Killer” oraz „Cucurucucu paloma” z filmu „Escuela de vagabundos”.
Trzecia nagroda w wysokości 5 tys. zł, ufundowana przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, trafiła do Jagody Stach z Warszawy za wykonanie piosenek: „Tylko kołysanka” z filmu „Tato” oraz „Faith” z filmu „Sing”.

Wśród laureatów znaleźli się także: Joanna Smajdor z Katowic oraz Paulina Grochowska z Warszawy. Pierwsza z nich odebrała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z filmu zagranicznego („Writing’s On The Wall” z filmu „Spectre”) w wysokości 3 tys. zł. Natomiast Paulina Grochowska otrzymała nagrodę specjalną za wykonanie piosenki z filmu polskiego („Był taki ktoś” z filmu „Miasto 44”) w wysokości 4 tys. zł.

Zwycięzcy przeglądu zaśpiewali w sobotę na Jordankach w czasie Koncertu Galowego. Podczas koncertu wystąpili także: Alona Szostak, Krzysztof Respondek, Wojciech Brzeziński, Sebastian Machalski, Dorota Lanton, Katarzyna Kołeczek, Grzegorz Daukszewicz oraz Izabela Szafrańska.

Natomiast w piątek w Teatrze Horzycy zakończyła się IV edycja Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt”. Młodzi artyści w ciągu siedmiu dni zaprezentowali 11 spektakli.

Główna nagroda aktorska (7 tys. zł) trafiła do Anny Antoniewicz za rolę Snajperki w spektaklu „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Jury przyznało dwie Równorzędne Główne Nagrody Reżyserskie (po 7 tys. zł). Otrzymali je: Anna Karasińska za spektakl „Ewelina płacze” z TR Warszawa oraz Jakub Skrzywanka za spektakl „Cynkowi chłopcy” z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha. Zespołową nagrodę specjalną (6 tys. zł) odebrał Kolektyw Supernova z Częstochowy za spektakl „Pospolite żywoty martwych Polaków”.

Wyróżnienia aktorskie (po 1500 zł) otrzymali: Ewelina Pankowska i Karol Kossakowski.

Dodatkowo wyróżnienie przyznali także uczniowie Liceum Akademickiego, który przez cały Festiwal prowadzili bloga, na którym dzielili się swoimi wrażeniami. Nagrodzili spektakl „Cynkowi chłopcy” Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniewskiego w Wałbrzychu”.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.