Młodym jest po drodze z kolegami z Ukrainy

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Młodym jest po drodze z kolegami z Ukrainy

Ewa Abramczyk-Boguszewska

- Warto współpracować z ukraińskimi szkołami, bo możemy wiele się od siebie nauczyć - przekonywano wczoraj w bydgoskiej„samochodówce”.

Na Eugeniusza Saka wszyscy w szkole mówią Żenia. W bydgoskim Zespole Szkół Samochodowych uczy się o września 2015. Jest w pierwszej klasie o profilu motocyklowym. - Uczę się tego, co mnie interesuje - mówi Żenia. - Po tych paru miesiącam znam już lepiej miasto, mam więcej przyjaciół i dobrze się tu czuję. Łatwiej jest mi posługiwać się językiem polskim. W przyszłości chciałbym studiować w Polsce.

Do Polski Żenia trafił z Żytomierza na Ukrainie. W Bydgoszczy mieszkają też jego rodzice i siostra. Traf chciał, że ze szkołą techniczną w Żytomierzu współpracuje ZSS. Umowę podpisano w sierpniu ubiegłego roku.

- Chcemy przekonać do współpracy z Ukrainą inne bydgoskie szkoły - mówi Janusz Tomasz, dyrektor „samochodówki”. - Jesteśmy przykładem, że warto nawiązywać takie kontakty.

Dlatego też właśnie w ZSS odbyła się wczoraj konferencja „Polska-Ukraina. Partnerstwo w edukacji”. Spotkali się na niej dyrektorzy bydgoskich szkół. - Pod koniec ubiegłego roku wystosowaliśmy list intencyjny do Szkoły Ogólnokształcącej nr 8 w Żytomierzu - mówi Mariola Mańkowska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. - Na początku tego roku otrzymaliśmy odpowiedź, że szkoła jest zainteresowana współpracą z nami. Planujemy wymianę młodzieży, wspólne projekty w różnych dziedzinach. Zamierzamy położyć nacisk na ekologię i naukę języków obcych.

Nie jest to pierwsza szkoła z Ukrainy, z którą „jedynka” nawiązała kontakty. ZSO nr 1 współpracuje już z Gimnazjum nr 5 w Krzemieńczuku.

Podczas konferencji można było również dowiedzieć się, w jaki sposób zdobyć pieniądze na współpracę z ukraińskimi placówkami. Szczegóły wyjaśniał Piotr Straszewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Mówił m.in. o możliwościach, jakie stwarza unijny program Erasmus+.

Wczorajszą konferencję współorganizowała Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, gdzie obecnie studiuje 450 Ukraińców.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.