Młode Wilki pokonują liczne bariery i własne słabości

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Młode Wilki pokonują liczne bariery i własne słabości

Karolina Rokitnicka

W sobotę Klub Olimpiad Specjalnych „Młode Wilki” w Zespole Szkół nr 3 w Golubiu-Dobrzyniu obchodził rok działalności. Inicjatywa jest skierowana do rodzin.

Klub zajmuje się organizacją sportowych zajęć dla rodzin, w których są dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Powstał w ramach ogólnopolskiego programu „Młodzi Sportowcy” przeznaczonego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku 2-7 lat oraz ich rodziny. Wprowadzać ma w świat Olimpiad Specjalnych.

Zajęcia ruchowe dla najmłodszych odbywają się w raz w miesiącu, w trzecią sobotę w godz. 10-12, na sali gimnastycznej przy ul. Konopnickiej 15. Na spotkania przychodzi kilkanaścioro dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Towarzyszą im rodzice oraz rodzeństwo. Instruktorzy starannie przygotowują treningi,by były ciekawe i różnorodne. Pomagają dzieciom się skoncentrować na wykonywaniu różnych zadań, a także pokonywaniu strachu czy nieśmiałości. Najmłodsi spotykają się w sporym gronie. W grupie dobrze się bawią. Robią postępy. - Uczestnicy mają różne choroby i indywidualnie podchodzimy do ich możliwości. Staramy się zapewnić rozrywkę, ale musimy też myśleć o bezpieczeństwie. Dlatego każde dziecko ma opiekuna w postaci rodzica. Dodatkowo wspomagają ich nauczyciele. Sport daje dużo możliwości. Są ćwiczenia, które przenoszone są na grunt domowy, radość z sukcesów, postępów oraz radość na twarzach dzieci - informuje jedna z inicjatorek powstania klubu Izabela Kaszuba.

Do dyspozycji dzieci mają liczne sprzęty, m.in. piankowe klocki, chustę animacyjną, ławeczki, piłki, drabinki, płotki, bramki. Wszystko kolorowe i bezpieczne. - Wykorzystujemy nasze szkolne wyposażenie, kocyki zostały przyniesione z domów. Jednak przydałyby się dodatkowe sprzęty. W maju organizujemy bieg charytatywny, z którego dochód zostanie przeznaczony na doposażenie klubu - wyjaśnia Izabela Kaszuba.

Klub to propozycja dla dzieci spoza szkoły. Zajęcia służą ogólnemu rozwojowi sprawności, dobrej zabawie i integracji. - Nie trenujemy konkretnych dyscyplin. Są biegi, skoki, tańce, zabawy ruchowe. Postępy i rozwój dzieci są niesamowite. Przygotowujemy się do imprez z okazji Dnia Młodego Sportowca. W maju pojedziemy do Chełmna i Warszawy - mówi Izabela Kaszuba. - Jest jednak plan rozszerzenia programu dla dzieci do 12 lat. Wówczas będą z niego korzystać też nasi uczniowie.

W sobotę w ZS3 odbył się urodzinowy trening Młodych Sportowców. Dzieci otrzymały słodkości od dyrektor szkoły Kingi Olejnik.

- Jestem bardzo wdzięczna nauczycielom za zaangażowanie w ten projekt. Chętnie pomogę przy realizacji pomysłów - deklaruje pani dyrektor. - Cieszy mnie spore zainteresowanie, wytrwałość i praca.

Na urodzinowym treningu dzieci i ich bliscy obejrzeli zdjęcia prezentujące rok działalności. Otrzymali też klubowe koszulki. Był także tort. Każdy zawodnik został nagrodzony pamiątkowym medalem. Trenerzy klubu przygotowali tradycyjnie zabawy i ćwiczenia ruchowe. W prowadzenie zajęć zaangażowało się 10 nauczycieli. To: Ewa Malinowska, Sylwia Kowalska, Iwona Kowalska, Jolanta Kwiecień, Renata Klono-wska, Katarzyna Stefańska, Zofia Cukierman, Magdalena Maciejewska, Izabela Kaszuba oraz Roman Wołk.

- Jest to uniwersalny program gier i zabaw sportowych dla młodszych dzieci, który może być wykorzystywany w domu podczas rodzinnych zabaw, w przedszkolu oraz w grupach rówieśniczych. Ćwiczenia mają na celu wspomaganie rozwoju fizycznego, poznawczego i społecznego dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Rozwijają sprawność motoryczną oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Mogą być również wspaniałym narzędziem poznawania potrzeb i umiejętności dzieci przez członków ich rodzin - informuje stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska, które czuwa nad organizacją sportowych treningów i realizacją programu „Młodzi sportowcy”.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym, przygotowywaniem relacji, przeprowadzaniem interwencji. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, przygotowując informację o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się przygotowywać informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.