„Mistrz jednego okrążenia”. Książka o naszym olimpijczyku

Czytaj dalej
Fot. Jan Szczutkowski
Jan Szczutkowski

„Mistrz jednego okrążenia”. Książka o naszym olimpijczyku

Jan Szczutkowski

Edmund Borowski to jedna z legend inowrocławskiego sportu. Regionalista Bronisław Majewski opisał jego karierę w książce, która właśnie się ukazała.

„Mistrz jednego okrążenia” - to tytuł kolejnej, ósmej z kolei książki Bronisława Majewskiego. Najnowsza pozycja wydawnicza inowrocławskiego regionalisty jest poświęcona Edmundowi Borowskiemu, biegaczowi na 400 m, reprezentantowi Polski, mistrzowi Europy w sztafecie 4x400 m i uczestnikowi Igrzysk Olimpijskich w Meksyku (1968 r.).

Talent Edmunda Borowskiego dojrzewał w ówczesnej Noteci Mątwy, a rozwinął w Zawiszy Bydgoszcz. Do tego wojskowego klubu już wcześniej trafili inni utalentowani inowrocławscy lekkoatleci, wychowankowie Zbigniewa Kwiatkowskiego: biegacz na 200 i 400 m Jerzy Kowalski (uczestnik IO w Rzymie - 1960 r.) i Jan Jaskólski (startował w IO w Rzymie, Tokio - 1964 r. i Meksyku - 1968 r.). Barw Zawiszy bronił też, choć w wojsku nie służył, Tadeusz Kaźmierski, akademicki mistrz świata na 800 m (Moskwa - 1957 r.), trzykrotny mistrz Polski na tym dystansie.

Z mątewskiej kuźni talentów

Z Mątew, z kuźni lekkoatletycznych talentów, jak pisał przed laty na łamach „Przeglądu Sportowego” red. Zygmunt Głuszek, wyszedł również Jan Kobuszewski, skoczek w dal (8,12 m to jego rekord życiowy, złoty medalista Europejskich Igrzysk Juniorów z 1964 r. Karierę sportową zakończył w Spójni Gdańsk.

Tak więc Mątwy w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku stanowiły niecodzienne miejsce, w którym stworzono dobry klimat (dzięki wsparciu Jerzego Krygiera, dyrektora zakładów sodowych) do rozwoju licznych talentów, którzy rozsławili Inowrocław, dostępując zaszczytu reprezentowania barw Polski w imprezach międzynarodowych. W tym gronie był też Edmund Borowski, bohater najnowszej książki Bronisława Majewskiego, który także trenował w sekcji lekkoatletycznej mątewskiej klubu. Zatem atmosfera tamtych lat jest jemu sercu bardzo bliska.

Autor w bogatej ilustrowanej książce „Mistrz jednego okrążenia” (ponad 60 zdjęć rodzinnych i - przede wszystkim - sportowych) zdołał zebrać, mimo trudności, sporo materiału, aby przybliżyć czytelnikom rozwój i osiągnięcia, a także zasługi Edmunda Borowskiego dla rodzinnego miasta, któremu udało się wspiąć na sportowe szczyty. Jego kariera sportowa trwała w latach 1961-1973. Zakończyła się w wieku 28 lat, z powodu uciążliwej kontuzji stopy.

Medale i zwycięstwa

Największym sukcesem Edmunda Borowskiego było zdobycie złotego medalu na mistrzostwach Europy w 1966 r. w Budapeszcie w sztafecie 4x400 m (partnerami byli Jan Werner, Stanisław Grędziński i Andrzej Badeński). Zdobywał też medale w imprezach halowych w Pradze, Madrycie i Wiedniu. Rekord życiowy na 400 m, to 46,5 sek.

- Edek należy do grona wybitnych inowrocławskich sportowców. I dlatego ten skromny szkic biograficzny, jaki opracowałem, niech będzie formą przybliżenia i zachowania w pamięci sylwetki piętnastego reprezentanta Polski

Znani na promocji

W promocji książki „Mistrz jednego okrążenia”, która odbyła się w lokalu „Dolce Vita” firmy Solanki Uzdrowisko Inowrocław Sp.z o.o., udział wzięli m.in. byli koledzy klubowi z bydgoskiego klubu: 400-metrowic Waldemar Korycki (przybył z Niemiec uczestnik IO w Monachium - 1972 r.) i maratończyk Ryszard Marczak (IO w Moskwie - 1986 r.), trener Sylwester Niebudek z Zawiszy, a także Artur Chęsy, prezes zarządu Drukarni Pozkal ( w tej firmie wydawniczej wyszła wyjątkowej jakości pozycja), sponsorzy oraz Alojzy Kmieć, prezes Inowrocławskiego Klubu Olimpijczyka, byłych zawodników sekcji lekkoatletycznej Noteci reprezentował Grzegorz Siewkowski.

Jan Szczutkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.