Minister Ziobro chce wyższej kary dla pedofila z Grudziądza [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas
Aleksandra Pasis

Minister Ziobro chce wyższej kary dla pedofila z Grudziądza [wideo]

Aleksandra Pasis

Bartosz K., który zgwałcił 9-letniego chłopca, w piątek usłyszał wyrok: 8 lat więzienia. Prokurator generalny uważa, że kara jest za niska.

- Wyrok, który zapadł w Sądzie Okręgowym w Toruniu, będzie apelowany - mówi Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

To właśnie ta jednostka wydała w sobotę, późnym popołudniem, specjalny komunikat w którym poinformowano, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro wyraził głębokie rozczarowanie tym, że Sąd Okręgowy w Toruniu wydał zbyt niski wyrok dla pedofila - recydywisty. W ślad za tym minister Ziobro polecił złożenie prokuraturze apelacji.

Akt oskarżenia przeciwko Bartoszowi K. kierowała Prokuratura Rejonowa w Grudziądzu, która w piątek, tuż po ogłoszeniu wyroku, w rozmowie z „Pomorską” już zapowiadała, że najprawdopodobniej wystąpi o pisemne uzasadnienie orzeczenia sądowego. Z wymiaru kary dla pedofila nie była również zadowolona matka pokrzywdzonego.

Minister Ziobro chce wyższej kary dla pedofila z Grudziądza [wideo]
Paweł Skraba Bartosz K., który zgwałcił 9-letniego chłopca, w piątek usłyszał wyrok: 8 lat więzienia.

Przymusowe leczenie

Wyrok w sprawie 33-letniego Bartosza K. z Grudziądza, który jesienią ubiegłego roku brutalnie zgwałcił 9-latka, zapadł w piątek. Sąd Okręgowy w Toruniu orzekł karę 8 lat pozbawienia wolności. Ma ona odbywać się w tak zwanym systemie terapeutycznym, czyli w zakładzie karnym, w którym przewidziany jest program dla sprawców przestępstw z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Ponadto wobec Bartosza K. orzeczono: zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość nie mniejszą niż 20 metrów i częściowe zadośćuczynienie w wysokości 8 tys. zł na rzecz pokrzywdzonego chłopca.

Pedofil po wyjściu z więzienia ma stawić się w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym i przebywać tutaj do czasu, aż biegli psychologowie uznają, że jest on gotowy do samodzielnego funkcjonowania na wolności, nie zagrażając nikomu.

Gdy tak się stanie, 33-latek ma też orzeczony zakaz przebywania na terenie placówek oświatowych, wychowawczych, sportowych, kulturalnych, gdzie gromadzą się dzieci. Ponadto przez okres 10 lat, raz w miesiącu, Bartosz K. będzie musiał meldować się na komendzie policji.

O warunkowe skrócenie kary, orzeczeniem Sądu Okręgowego w Toruniu, grudziądzanin będzie mógł ubiegać po sześciu latach. Wyrok jest nieprawomocny.


źródło: x-news

Prokuratura ma siedem dni na wystąpienie o pisemne uzasadnienie wyroku.

Za kraty maksymalnie na 15 lat

Bartosz K. na początku października wyszedł z więzienia, gdzie odbywał karę za molestowanie dzieci. Po powrocie do Grudziądza wieczorem na klatce schodowej w jednym z bloków uderzył kamienną płytą 9-latka, zasłonił mu usta rękoma i groził pozbawieniem życia. Zmusił go do pójścia nad Wisłę. Tutaj dwukrotnie zgwałcił chłopca. Zgodnie z kodeksem karnym maksymalny wymiar kary za popełnienie tej zbrodni to 15 lat

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.