Minister nie chce podziału UMK i Collegium Medicum [opinie]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Maciej Czerniak

Minister nie chce podziału UMK i Collegium Medicum [opinie]

Maciej Czerniak

Deklaracja przeciw utworzeniu w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera na bazie Collegium Medicum padła wczoraj.

Z ministrem Jarosławem Gowinem spotkał się prof. Andrzej Tretyn, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- To była merytoryczna dyskusja - komentował rektor. - Dla Ministerstwa Nauki jest oczywiste, że uczelnie muszą się integrować, a wszelkie podziały mogą tylko osłabić polską naukę. Na to zgody nie będzie - dodaje. W spotkaniu uczestniczyła posłanka PiS Iwona Michałek: - Deklaracja była jednoznaczna. Ministerstwo się nie zgadza na podział Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - mówiła.

Stanowisko szefa resortu nauki nie wzruszyło pomysłodawcy utworzenia w Bydgoszczy uniwersytetu medycznego.

- Rektor ma prawo spotykać się z kim chce - komentuje prof. Zbigniew Pawłowicz, który na początku stycznia dostarczył marszałkowi Sejmu 160 tysięcy podpisów zwolenników utworzenia uczelni. - Liczą się kolejne etapy legislacji. A to dzieje się w Sejmie, a nie w zakulisowych rozmowach.

Wniosek ma trafić do czytania w Sejmie jeszcze w lutym. Wczoraj prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski złożył wniosek o ujęcie w porządku najbliższej sesji Rady Miasta projektu stanowiska popierającego inicjatywę utworzenia uczelni.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.