Maciej Czerniak

Minister Kamiński chce usunąć delegaturę ABW z Bydgoszczy

Delegatura ABW w Bydgoszczy mieści się przy ulicy Ogińskiego, po sąsiedzku z policyjnym komisariatem Śródmieście. Fot. Dariusz Bloch Delegatura ABW w Bydgoszczy mieści się przy ulicy Ogińskiego, po sąsiedzku z policyjnym komisariatem Śródmieście.
Maciej Czerniak

Bydgoska delegatura jest jedną z 10, które według projektu ministra koordynatora służb specjalnych, miałyby stać się „jednostkami terenowymi”

Do sejmowej komisji ds. służb specjalnych wpłynął projekt ustawy autorstwa Mariusza Kamińskiego, ministra koordynatora służb.

- Projektowane zmiany, w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym, mają na celu optymalizację struktury organizacyjnej ABW poprzez przekształcenie niektórych delegatur w oddziały zamiejscowe, które będą realizowały wyspecjalizowane zadania na terytorium RP korespondujące z zagrożeniami występującymi na danym obszarze - brzmi wyjaśnienie ministra, które na swojej stronie zamieścił portal TVN24. Jednostki, które zgodnie z zamysłem autora projektu, mają stracić status delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, znajdują się obecnie w: Krakowie, Bydgoszczy, Łodzi, Opolu, Olsztynie, Radomiu, Szczecinie, Rzeszowie, Zielonej Górze i we Wrocławiu.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów na razie w ogóle się do tej sprawy nie odnosi. Sami posłowie sejmowej komisji, która ma zaopiniować projekt, zwrócili się o szersze jego uzasadnienie. Niektóre delegatury specjalizują się w konkretnych dziedzinach, jak na przykład olsztyńska, której funkcjonariusze zajmują się m.in. przeciwdziałaniu zagrożeniom z Rosji.

Sprawę skomentował na Twitterze Tomasz Siemoniak, były Minister Obrony Narodowej: „Likwidacja delegatury ABW (kontrwywiadu!) przy granicy z Rosją w Olsztynie „po linii” z wywiadami Waszczykowskiego” - napisał.

Likwidowane delegatury mają stać się oddziałami zamiejscowymi większych jednostek. Bydgoska prawdopodobnie stałaby się zatem oddziałem delegatury gdańskiej.

ABW w Bydgoszczy mieści się przy ulicy Ogińskiego 28. To budynek sąsiadujący z Komisariatem Policji Śródmieście i gmachem komendy wojewódzkiej. Dyrektorem jednostki jest ppłk Danuta Łopińska. Ile osób pracuje w delegaturze? Czy wiadomo cokolwiek na temat ewentualnych cięć kadrowych związanych z planowaną reorganizacją?

Rzecznik prasowy bydgoskiej jednostki Dagmara Sypniewska nie odniosła się do tych kwestii. - Wszelkie pytania należy kierować wyłącznie do biura rzecznika prasowego ABW w Warszawie.

Dowiedzieliśmy się, że od miesięcy wszelkie pytania dotyczące służby muszą trafiać wyłącznie do rzecznika stołecznej centrali agencji. Wczoraj mimo prośby o szybką odpowiedź nie doczekaliśmy się informacji zwrotnej z ABW.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.