Minister Antoni Macierewicz: Rosja ma coś do ukrycia. A wy?

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski
Maciej Dejamaciej.deja@polskapress.pl

Minister Antoni Macierewicz: Rosja ma coś do ukrycia. A wy?

Maciej Dejamaciej.deja@polskapress.pl

Wyjaśnimy to w sposób jak najbardziej przejrzysty i obiektywny - mówił szef MON o podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Jako minister obrony narodowej nie mam wątpliwości, że moim głównym zadaniem jest wyjaśnienie przyczyn katastrofy smo-leńskiej - mówił Antoni Macierewicz podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Szef MON apelował, by Polacy w tej kwestii „nie dali się dłużej rozgrywać”, pozwalając na to, by tragedia, która dotknęła ich wszystkich, pozostała niewyjaśniona. - Zrobię wszystko, żeby wyjaśnić to w sposób jak najbardziej przejrzysty i obiektywny - obiecywał Macierewicz.

Opozycja zarzucała szefowi resortu, że w skład powołanej przez niego podkomisji, mającej raz jeszcze zbadać przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu, nie wchodzą żadni eksperci mający na koncie analizy wypadków lotniczych. Szef MON odpowiedział na zarzuty, rekomendując członków zespołu.

- W komisji, którą powołałem, zajmują miejsca wybitni piloci, którzy wylatali tysiące godzin na Tu-154, w tym kapitan Więckowski, który uratował tę maszynę raz od katastrofy po awarii silnika. Są tam psycholodzy, patolodzy, ludzie z doświadczeniem w służbie Polsce - wyliczał Macierewicz.

- Traktuję żenujące rzeczy mówione przez opozycję jako zaczepkę mającą na celu uzyskanie lepszych tytułów gazetowych, podgrzanie atmosfery. Tamta tragedia zjednoczyła wszystkich Polaków w ciągu kilkunastu godzin. Czy próba dojścia do prawdy o Smoleńsku nie może znów nas zjednoczyć? - pytał posłów opozycji Antoni Macierewicz. Przedstawienie powodów powołania podkomisji mającej za zadanie zbadanie raz jeszcze przyczyn katastrofy smoleńskiej w wykonaniu ministra stało się kanonadą zarzutów i insynuacji wymierzoną w posłów PO.

- Gdy się dowiadujecie, że prace komisji będą wspierać najwybitniejsi specjaliści ds. katastrof lotniczych na świecie: ze Szwecji, z Wielkiej Brytanii i ze Stanów Zjednoczonych - chcecie ten fakt zakrzyczeć? - irytował się szef MON, gdy podniosły się głosy opozycji. - Rozumiem, dlaczego robi to strona rosyjska, która ma coś do ukrycia, ale wy? Niedawni przedstawiciele państwa polskiego? - prowokował, sugerując, że członkowie poprzedniego rządu uznawali w tej kwestii zwierzchność Kremla.

Kilka dni wcześniej szef MON zapowiadał, że podczas zamkniętego posiedzenia komisji obrony narodowej w siedzibie resortu ujawni wyniki audytu wstępnego przeprowadzonego w ministerstwie. - W środę przedstawię raport komisji sejmowej. Mieliśmy do czynienia z olbrzymią korupcją i zaniedbaniami - powiedział w rozmowie z dziennikarzem TVP Info.

Autor: Maciej Deja

Maciej Dejamaciej.deja@polskapress.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.