Miniatury najstarszych budowli na Szlaku Piastowskim

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Miniatury najstarszych budowli na Szlaku Piastowskim

Marek Weckwerth

Oglądamy romańskie kościoły w Mogilnie, Kruszwicy, Strzelnie, Inowrocławiu, Kościelcu Kujawskim i Kruszwicy. Jest też Mysia Wieża w tym ostatnim mieście, pałac w Lubostroniu, pomnik Leszka Białego w Marcinkowie Górnym, zamek w Wenecji i żnińska kolej wąskotorowa, wreszcie zrekonstruowany gród kultury łużyckiej w Biskupinie.

Te wszystkie zabytki województwa kujawsko-pomorskiego można zobaczyć w jednym miejscu - w wielkopolskich Pobiedziskach. Tyle że w miniaturze.

Skansen Miniatur to park 35 makiet najstarszych obiektów historycznych na terenie państwa pierwszych Piastów i najciekawszych fragmentów miast, w tym poznańskiej Starówki (w obecnym kształcie).

Pobiedziska znajdują się na łączącym Wielkopolskę i Kujawsko-Pomorskie Szlaku Piastowskim, toteż tu właśnie zaprezentowano modele najcenniejszych obiektów.

Miniatury są wykonane w skali 1:20, więc są dość duże, a to umożliwia wierne otworzone detali architektonicznych.

Park znajduje się przy dawnej drodze krajowej nr 5 pomiędzy Gnieznem a Poznaniem, blisko przystanku PKP Pobiedziska Letnisko. W sezonie czynny jest codziennie w godz. 9.-19. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 6. Grupa powyżej 10 osób płaci 6 zł za osobę, grupa szkolna - po 5 zł.

Pobiedziska zawdzięczają nazwę najprawdopodobniej zwycięstwu (czyli pobiedzie) księcia Kazimierza Odnowiciela w bitwie z wojskami mazowieckiego Masława. Odnowiciel nadał tej miejscowości nazwę w roku 1048.

Najcenniejszym zabytkiem miasteczka jest gotycki kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła z przełomu XIII i XIV wieku.

Dziś to miasto zamieszkuje 8,5 tys. osób.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.