Miłośnicy zabytków na czterech kołach

Czytaj dalej
Fot. archiwum
PAK

Miłośnicy zabytków na czterech kołach

PAK

Po sukcesie ubiegłorocznego zlotu w sobotę znów się spotkają.

W Brodnicy prężnie działa środowisko miłośników motoryzacji. Wśród nich są fani zabytkowych czterech kółek.

Kierowcy z Brodnicy od kilku lat regularnie uczestniczą w Złombolu, rajdzie samochodów produkcji radzieckiej, gdzie do pokonania jest trasa do miejsca wyznaczonego w różnych zakątkach Europy.

Miłośnicy zabytków działają na tyle prężnie, że w ubiegłym roku odbył się I Zlot Pojazdów Zabytkowych. Jedynym pomysłodawcą, organizatorem i sponsorem imprezy jest radny miejski i przedsiębiorca Jan Kowalski, który osobiście posiada zabytkowego fiata 126.

- Nie mam zbyt wiele czasu, ale najczęściej w soboty udaje mi się wyprowadzić auto z garażu i zrobić jedną, czy dwie rundki po okolicy - mówi. - Coraz częściej po samochód zgłaszają się także młode pary, które chcą w takim stylu jechać do kościoła i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

W ubiegłym roku impreza przyciągnęła ponad 180 właścicieli zabytkowych pojazdów: samochodów i motocykli, chociaż oficjalnie zapisanych było zaledwie 60.

- W tym roku spodziewamy się jeszcze wyższej frekwencji, choć oficjalnie zapisanych jest dopiero 70 osób - mówi Jan Kowalski. - Ludzie często decydują się dopiero w dniu imprezy, kiedy zobaczą za oknem słoneczną pogodę.

Wśród ubiegłorocznych rarytasów był m.in. zabytkowy dodge z 1925 roku.

W tym roku będą m.in. Jaguar XJ6 Sovereign i Rolls-Royce Silver Spur.

Organizatorzy przygotowali upominki dla uczestników.

Podczas zlotu zostanie nagrodzony właściciel najstarszego pojazdu oraz kierowca, który pokonał najdłuższą trasę do Brodnicy. Najładniejsze samochody i motocykle wybierze publiczności w swoim głosowaniu. Ten sposób wyboru laureatów najbardziej podoba się samym uczestnikom, bo na innych tego typu imprezach samochody oceniane są przez jurorów z branży.

Impreza odbędzie się w sobotę, 21 maja. Od godz. 12 nastąpi rejestracja pojazdów. Oficjalne otwarcie zaplanowano na godz. 12.30. Od tego czasu możliwe będzie oglądanie samochodów. O godz. 15 ogłoszone zostaną wyniki głosowania publiczności na najładniejszy pojazd i motocykl oraz w pozostałych konkursach. O godz. 16.30 uczestnicy zlotu wyruszą na paradę ulicami miasta.

Od godz. 19 odbędzie się część integracyjna w ośrodku wypoczynkowym w Cichym. Wśród atrakcji są zaplanowane dmuchany plac zabaw dla dzieci i wata cukrowa, przejażdżki kucykiem, grill i wojskowa grochówka. Na placu pojawią się także kolekcjonerzy staroci.

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

- Z myślą o zwiedzających będzie wyznaczony parking przy ul. Reja, żeby nie paraliżować ruchu na głównej drodze - podkreśla Jan Kowalski.

Autor: PAK

PAK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.