Mikrotężnie. Na osiedlu będzie jak nad morzem po sztormie

Czytaj dalej
Fot. Adriana Herrmann
Szymon Spandowski

Mikrotężnie. Na osiedlu będzie jak nad morzem po sztormie

Szymon Spandowski

Kujawy, kraina solanką płynąca. W Ciechocinku i Inowrocławiu znajdują się najpotężniejsze tężnie w Europie. Niebawem doczekają się one jednak konkurencji... osiedlowej.

Jak wyglądają palmy wielkanocne? Każdy widzi, a w każdym razie niebawem zobaczy. A jak wygląda palma pierwszeństwa? Może się składać na przykład z drewna i sporej ilości faszyny. Jeśli chodzi o tężnie solankowe, nasz region dzierży palmę pierwszeństwa nie tylko w kraju, ale i na kontynencie. Największa taka konstrukcja w Europie znajduje się w Ciechocinku, natomiast w Inowrocławiu archeolodzy odkryli ślady najprawdopodobniej najstarszej tężni na świecie.

Powoli pęczniejąc z dumy, możemy już jednak wypuścić powietrze. Miastem, w którym tężni jest najwięcej i tak staje się... Łódź. Jak grzyby po deszczu wyrastają tam ostatnio mikrotężnie osiedlowe. Konstrukcyjnie przypominają obiekty z Ciechocinka, z tym że nie korzystają z naturalnych źródeł - solankę trzeba do nich dowozić. Poza tym łódzkie tężnie, które powstają w parkach oraz na skwerach między blokami, są także zasilane pieniędzmi z budżetu obywatelskiego.

Na zamówienie mieszkańców
Tylko kilka z kilkunastu takich obiektów - już istniejących bądź planowanych - pojawiło się dzięki funduszom z budżetu miasta.

- Pozostałe powstały ze środków z budżetu obywatelskiego, projektodawcami byli mieszkańcy Łodzi - mówi Grzegorz Gawlik z zespołu prasowego łódzkiego magistratu. - Po planowanych nowych tężniach i obecnie realizowanych widać, że pomysł się przyjął i spodobał sie łodzianom. Tężnie stały się miejscami spotkań i na trwałe wpisały się w krajobraz łódzkich osiedli, parków i zieleńców.

W 2018 r. Łódź wpompowała w tężnie osiedlowe 2,3 miliona złotych, budowle zaplanowane na ten rok mają kosztować 1,3 miliona złotych. W dawnej stolicy polskiego przemysłu włókienniczego już teraz mówi się, że obok Ciechocinka, polską stolicą tężni staje się Łódź. Cóż z tego, że nasze tężnie są znacznie potężniejsze - nec Hercules contra plures.

Konkurencja odpłynęła daleko, jednak miasta naszego regionu również zaczynają nabierać słonego wiatru w żagle.

- W ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy wybrali projekt budowy podświetlonych minitężni solankowych w trzech miejscach - mówi Anna Tarnowska z biura prasowego Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Projekt zakłada budowę trzech minitężni wraz z ułożeniem kostki i ustawieniem ławek na osiedlach: Osowa Góra, w Fordonie i na Wyżynach. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 1,652 mln złotych. Zadanie aktualnie jest na etapie projektowania i przygotowania do realizacji.

Projekt dostał niemal 3300 głosów.

W Toruniu trwają przygotowania do budowy dwóch mikrotężni - przy Hospicjum „Nadzieja” oraz na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce. Podobnie jak w Bydgoszczy, toruńskie tężnie powstają dzięki budżetowi obywatelskiemu.

Tężnia w Parku Solankowym w Inowrocławiu. Kompleks ma 322 metry długości i 9 wysokości
Paweł Łacheta / Polskapress Tężnie osiedlowe przy ulicy Hufcowej w Łodzi. Sprawdzają się m.in. jako filtry powietrza

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.