Mieszkanie Plus w Bydgoszczy na razie nie powstanie

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Sławomir Bobbe

Mieszkanie Plus w Bydgoszczy na razie nie powstanie

Sławomir Bobbe

Realizacja rządowego programu tanich mieszkań czynszowych - Mieszkanie Plus (obecnie pod nazwą Mieszkanie dla Rozwoju) w naszym mieście idzie jak po grudzie. Nic nie zapowiada, że w najbliższych latach powstaną jakiekolwiek lokale.

Kilka miesięcy temu okazało się, że mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Rozwoju (w części niekomercyjnej) nie powstaną przy ulicy Nakielskiej, gdzie swą siedzibę miała wyprowadzająca się z miasta Fabryka Obrabiarek do Drewna. Powstaną tam co prawda projekty mieszkaniowe, ale w wersji komercyjnej, a więc dla potencjalnych odbiorców – droższej.

Czynszówek w Fordonie nie będzie

Wiadomo już również, że nic nie wychodzi na razie ze współpracy PFR Nieruchomości, który odpowiada za realizację programu MdR a Bydgoskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, które zgłosiło akces do programu, proponując teren pod budowę czynszówek w Fordonie.

- BTBS przekazał ofertę do rządowej instytucji zajmującej się budową mieszkań w komercyjnej formule "Mieszkanie Plus". Zgodnie z wytycznymi PFR Nieruchomości S.A. został przygotowana analiza możliwości zabudowy wskazanych przez Miasto gruntów przy ulicy Ostromeckiej - Gryfa Pomorskiego w Bydgoszczy. Z otrzymanych informacji z PFR Nieruchomości wskazane nieruchomości nie są brane pod uwagę pod zabudowę komercyjną, a inna formuła w chwili obecnej nie jest realizowana – wyjaśnia Maciej Frajtag, kierownik działu inwestycji.

Towarzystwo zainteresowane, odpowiedzi od PFR brak

BTBS zapewnia, że jest zainteresowane każdym rodzajem rządowego programu, który umożliwi budowę mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu i dobrej dostępności dla osób chcących mieszkać w Bydgoszczy. O współpracę jednak trudno.

- Wysłaliśmy do PFR Nieruchomości S.A. informację dotyczącą możliwości współpracy na podobnych warunkach jakie są wymagane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Taki model biznesowy pozwoliłby ograniczyć koszty budowy, a tym samym zwiększyć rzeszę osób zainteresowanych zamieszkaniem w tych budynkach. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi na przesłaną propozycję budowy mieszkań na wskazanych terenach twierdzi Maciej Frajtag.

Jak działa program Mieszkanie dla Rozwoju?

- Inwestycje powstają w ramach programu mieszkaniowego, który wspiera budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem, w tym w najmie instytucjonalnym z dojściem do własności - czytamy na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju. - Inwestycje realizujemy na zasadach rynkowych na terenach należących do jednostek samorządu terytorialnego oraz inwestorów prywatnych z udziałem funduszu zarządzanego przez PFR Nieruchomości S.A.

Sławomir Bobbe

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.