Mieszkańcy postawili przede wszystkim na sport i rekreację

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Olga Taraszka, (JM)redakcja.torun@pomorska.pl

Mieszkańcy postawili przede wszystkim na sport i rekreację

Olga Taraszka, (JM)redakcja.torun@pomorska.pl

Do rozdysponowania w ramach budżetu na 2017 rok torunianie mieli 7,03 mln zł.

Mieszkańcy Torunia wybrali projekty zgłoszone do budżetu partycypacyjnego, które zostaną zrealizowane w 2017 roku. Na osiedlach zrealizowane zostaną 44 projekty na łączną kwotę blisko 5 milionów złotych. Torunianie wybrali również cztery projekty ogólnomiejskie, warte ponad 2,1 mln zł.

Najwięcej projektów dotyczy sportu i rekreacji. - Środki trafią głównie na przedsięwzięcia rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowe. Powoli odchodzą w cień projekty drogowe, które niegdyś cieszyły się dużą popularnością - zauważa Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Przez dziesięć dni, od 18 do 27 czerwca, ponad 21 tys. torunian oddało łącznie ponad 60 tys. głosów na projekty zgłoszone do budżetu partycy- pacyjnego na rok 2017 rok. Spośród 131 pomysłów, ostatecznie zaakceptowano 48.

- Mniejsza liczba głosujących świadczy o pewnym dosycie i spełnieniu. To już czwarta edycja budżetu partycypacyjnego i w tej chwili dużą część potrzeb i oczekiwań już spełniono - podkreśla prezydent.

Budowa interdyscyplinarnego ogrodu szkolnego przy SP nr 7, rozbudowa istniejącej już siłowni zewnętrznej przy ul. Bema, budowa sygnalizacji przy ul. Generała Andersa/Armii Ludowej czy wykonanie podziemnej sieci wodnej na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 100-lecia Zakładów Mięsnych w Toruniu, to tylko część projektów, które zostaną zrealizowane na terenie To- runia.

- Myślę, że zaskakujących projektów w tym roku nie było. Były one powtarzalne jeśli chodzi o tematykę, przeważały boiska sportowe, siłownie i place zabaw - zaznacza Paweł Piotrowicz, Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.

Najdroższy projekt pn. „Odpoczywaj w lesie” pochodzi z listy ogólnomiejskiej i kosztuje prawie 1,3 mln. zł. Dotyczy zagospodarowania terenów leśnych w lasach bielawskich. W ramach projektu zostaną wybudowane nowe trasy rowerowe i ścieżki dla pieszych. Ponadto zamontowana zostanie siłownia oraz tablice edukacyjne i kierunkowe z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych.

Największe poparcie (2799 głosów) wśród projektów ogólnomiejskich uzyskał projekt budowy boiska wielofunkcyjnego u zbiegu ulic Iwanowskiej i Prüfferów. Przewidywany koszt budowy to 370 tys. zł.

Mieszkańcy mogli także wybierać projekty w 13 pulach osiedlowych. Najwięcej, bo aż siedem projektów do realizacji wytypowano w Czerniewicach. Na Rubinkowie i na Bydgoskim Przedmieściu po 5, na Jaku-bskiem-Mokrem i Bielawach-Grębocinie po 4 zadania. Najmniej, bo tylko jedno zadanie na Podgórzu.

Najwięcej głosów na lokalne listy oddano Na Skarpie (blisko 7 tys.). Na drugim miejsu znalazło się Rubinkowo (5,7 tys.), Bydgoskie (4,7 tys.) i Bielawy-Grębocin (4,1 tys.). - Gdyby jednak spojrzeć na liczbę oddanych głosów w relacji do liczby mieszkańców poszczególnych osiedli, to zdecydowanym liderem jest Rudak, dalej Bielawy-Grębocin, Skarpa, Rubinkowo i Wrzosy - informuje Paweł Piotrowicz.

Głosowanie odbywało się elektronicznie (33 proc.) oraz na papierze (77 proc.). Najwięcej głosujących znalazło się w grupie wiekowej 45-64 lata. Lista wybranych projektów dostępna jest na stronie www. torun.pl.

Autor: Olga Taraszka, (JM)

Olga Taraszka, (JM)redakcja.torun@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.