Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Mieszkańcy polubili ćwiczenia na dworze

Siłownie na świeżym powietrzu cieszą się coraz większą popularnością. W ciągu ostatnich lat powstało już kilkanaście. Fot. Archiwum GP/Andrzej Muszyński Siłownie na świeżym powietrzu cieszą się coraz większą popularnością. W ciągu ostatnich lat powstało już kilkanaście.
Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

W mieście pojawia się coraz więcej plenerowych siłowni. Przy ulicy Kossaka w Bydgoszczy już wkrótce powstanie profesjonalny plac do kalisteniki.

Skwer pomiędzy ulicami Kossaka, Gersona i Brandta staje się ulubionym miejscem do spędzania wolnego czasu dla mieszkańców osiedla. Już powstał tam kynopark, plac zabaw i plenerowa siłownia. W ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego na Górzysko-wie pojawi się także profesjonalny plac do kalisteniki, czyli treningu siłowego, opartego na ćwiczeniach gimnastycznych. - Natomiast dla dzieci ustawione mają tam być urządzenia linowe m.in. pajęczyna, poręcze i liny do wspinaczki - mówi Michał Sztybel, koordynator biura obsługi mediów i komunikacji społecznej ratusza. - Zaplanowano tam też montaż dodatkowego oświetlenia, a wokół dosadzone będą kolejne drzewa i krzewy.

W Bydgoszczy jest 16 siłowni na świeżym powietrzu, którymi zarządza miasto. - Tego typu infrastrukturę na swoich nieruchomościach coraz chętniej stawiają także spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty - tłumaczy Sztybel. - W tym roku realizowane są 23 inwestycje z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, które dotyczą urządzeń do ćwiczeń i placów zabaw.

Ich wartość wynosi prawie trzy miliony złotych. Plenerowe siłownie mają pojawić się również na Czyżkówku, Okolu, Jachcicach, Wzgórzu Wolności, osiedlu Leśnym i Tatrzańskim. Plac do kalisteniki powstanie także na Okolu.

Inwestycje związane z rozbudową infrastruktury rekreacyjnej są przede wszystkim realizowane w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Program polega na wydzieleniu z budżetu miasta pięciu milionów złotych na zadania, które zgłosili sami mieszkańcy. Kwota jest dzielona na sześć osiedli , a kryterium określa liczba osób, które są na ich terenie zameldowane na stałe. - Te inwestycje są uzupełniane przez duże projekty związane z rewitalizacją kolejnych obszarów - wyjaśnia Sztybel. - Stąd między innymi w projekcie dotyczącym Starego Fordonu ujęto wytyczenie części rekreacyjnej. Będzie się ona składać z boiska do siatkówki plażowej, skateparku, ścianki wspinaczkowej, letniej siłowni i placu zabaw dla dzieci. Zostanie wybudowany też park rowerowy.

Zmiany czekają również tereny przyszkolne. Przy budowanej placówce przy ul. Bora Komorowskiego powstanie małe boisko do piłki nożnej z bieżnią torową, strefami do ćwiczeń i z grami edukacyjnymi. Ponadto w tym roku przy sześciu kolejnych szkołach pojawią się nowe, wielofunkcyjne boiska. - Obiekty zostaną wyposażone w oświetlenie i monitoring oraz w piłkochwyty, siedziska i stojaki dla rowerów - uzupełnia Sztybel. - Boiska z bezpieczną nawierzchnią zmniejszającą ryzyko urazów zyskają m.in. Zespół Szkół nr 6 przy Staroszkolnej, Szkoła Podstawowa przy Gdańskiej, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy Nowodworskiej, Gimnazjum nr 20 przy Karpackiej i Zespół Szkół nr 21 przy Bałtyckiej.

Oprócz tego dzięki projektowi "Radosna Szkoła", który był realizowany w 2014 roku, przy bydgoskich placówkach wybudowano 13 placów zabaw.

Katarzyna Dworskakatarzyna.dworska@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.