Mieszkańcy napędzają Toruń [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Pixabay.com
Katarzyna Paczewska

Mieszkańcy napędzają Toruń [infografika]

Katarzyna Paczewska

Miasto Kopernika to przede wszystkim ludzie. Są młodzi, dynamiczni i dobrze wykształceni.

Czy wiecie, że niemal 20 procent populacji Torunia to osoby młode w wieku 25-34 lata? Ma tu swą siedzibę wiele firm nagradzanych w ogólnopolskich rankingach.

- Przedsiębiorczość torunian potwierdzają statystyki dotyczące zakładanych podmiotów gospodarczych oraz rosnące wpływy budżetu gminy z podatków PIT i CIT - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowa prezydenta Torunia. - To miasto, w którym przedsiębiorcy mają dostęp do wykwalifikowanych pracowników, a dzięki współpracy firm ze szkołami wyższymi i zawodowymi mogą wpływać na profile kształcenia swojej przyszłej kadry.

Dobre położenie

- Gród Kopernika zapewnia doskonałą lokalizację, bezpośrednie połączenia z autostradą A1 oraz atrakcyjne tereny inwestycyjne, w szczególności dwa w pełni uzbrojone kompleksy miejskie: Strefę Inwestycyjno-Logistyczną Toruń-Wschód, (znajdującą się na osiedlu Grębocin nad Strugą) oraz Strefę Inwestycyjną Toruń-Północ (wzdłuż ulicy Grudziądzkiej) - wymienia Kulbicka-Tondel. - Na przedsiębiorców czekają także nieruchomości w lewobrzeżnej części miasta, na obszarze Glinek i przygotowywany kompleks inwestycyjny Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Obok oferty samego miasta, także prywatni właściciele oferują w pełni przygotowane nieruchomości.

- Są one doskonałym miejscem przeznaczonym pod budowę powierzchni biurowych, hal produkcyjnych, magazynów i centrów logistycznych - mówi rzecznik prezydenta. - Miasto aktywnie zabiega o nowych inwestorów, a także wspiera przedsiębiorców, którzy już rozpoczęli swoją działalność gospodarczą w Toruniu. Stworzony został kompleksowy system zachęt inwestycyjnych i mechanizmy wsparcia w postaci ulg w podatku od nieruchomości, oferty Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, a także kompleksowej informacji i pomocy udzielanej przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

Nie tylko turyści

Firmy z których branż najliczniej i najprężniej tu działają?

- Szczególnie dynamiczny rozwój toruńskich firm obserwowany jest w sześciu kluczowych sektorach: farmaceutycznym, spożywczym, metalowym, chemicznym i logistycznym, a także w sektorze BPO/SSC - podaje pani Anna. - Z uwagi na systematycznie rosnący ruch turystyczny w Toruniu, przekraczający rocznie liczbę dwóch milionów gości odwiedzających nasze miasto, widać również stabilny wzrost w branży turystycznej.

Które firmy są motorem dla rozwoju miasta?
- Wszyscy przedsiębiorcy działający na terenie Torunia decydują swą codzienną pracą o rozwoju gospodarczym naszego miasta - zaznacza Kulbicka-Tondel. - Liderami są oczywiście największe firmy, które dzięki aktywnemu rozwijaniu własnych usług i produktów są rozpoznawalne w Polsce i na świecie.

To firmy corocznie pojawiające się w prestiżowych rankingach. - Liście 500 „Polityki” oraz Liście 2000 „Rzeczpospolitej” - podaje rzeczniczka. - Spośród wszystkich firm z województwa kujawsko-pomorskiego największa ich liczba to właśnie firmy z Torunia, m.in. Neuca, TZMO, ThyssenKrupp Energostal, Krajowa Spółka Cukrowa, Apator, Cereal Partners Poland Toruń-Pacific czy Nova Trading. Wszystkie z nich stworzyły uznaną markę na polskim rynku, a znaczna część z nich aktywnie działa również na rynkach zagranicznych.

Mniejsi też potrafią

- Z perspektywy rozwoju gospodarczego miasta najbardziej cieszą plany nowych inwestycji i dalszego rozwijania prowadzonej działalności w Toruniu i jego bezpośrednim sąsiedztwie - dodaje pani Anna. - Coraz większe zainteresowanie wzbudzają także inicjatywy, które powstają w ramach inkubatorów przedsiębiorczości, zarówno akademickich, jak i w pozostałych działających na terenie Torunia ośrodkach. To najczęściej wysokospecjalistyczne firmy działające w obszarach nowoczesnych technologii informatycznych, komunikacyjnych, biotechnologicznych i medycznych. Ich powstawanie, działalność i rozwój pokazują, że Toruń to znakomite miejsce do łączenia potencjału nauki i biznesu w innowacyjne firmy.

Ważne są też inicjatywy łączące przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność w Toruniu. Rozmaite instytucje otoczenia biznesu, w szczególności zrzeszające firmy, jak choćby Izba Przemysłowo-Handlowa, BCC, Lewiatan, BNI czy kluby Rotary pozwalają im na stałe doskonalenie swojej działalności, jak też na docieranie do nowych odbiorców ich produktów i usług.
W następnym dodatku „Pilnie zatrudnię” przedstawimy od strony inwestycyjno-biznesowo-pracowniczej kolejne miasto z naszego regionu. Tym razem opiszemy Włocławek. Obecny jest tam między innymi przemysł chemiczny, energetyczny, spożywczy, precyzyjny, metalowy i materiałów budowlanych, w mniejszej skali innych branż.

Największymi zakładami działającymi na terenie miasta są: Anwil, Bakalland (producent marki Delecta), Budizol, Guala Closures DGS Poland, Indorama Ventures Poland, Naturana Polska, Orlen, Prefabet Kluczbork, Sanitec Koło, Solvay Advanced Silicas Poland i Wika Polska. Więcej informacji już w kolejnym dodatku.Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.