Mieszkańcy Mogilna obawiają się o swoje domy po remoncie

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Mieszkańcy Mogilna obawiają się o swoje domy po remoncie

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Przebudowa drogi wojewódzkiej numer 254 ruszy za kilka lat, a już teraz mieszkańcy ulicy Poznańskiej w Mogilnie boją się o swoje posesje.

Zapowiedź remontu drogi wojewódzkiej numer 254 cieszy mieszkańców Mogilna. Czekają na niego wiele lat. Przygotowania do inwestycji budzą jednak także obawy.

Zakończyły się już spotkania konsultacyjne, jakie organizowali projektująca drogę firma oraz urząd marszałkowski i Zarząd Dróg Wojewódzkich. Część uczestniczących w nich mieszkańców nie jest usatysfakcjonowana. Uważają, że nie dostali odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań.

Podczas mogileńskiego spotkania aktywni byli mieszkańcy ulicy Poznańskiej. Oni bowiem obawiają się, że po remoncie droga będzie zbyt blisko ich posesji, boją się także zalewania ich domów. Już teraz chcą wiedzieć co z odwodnieniem drogi, czy nie będą zalewani podczas opadów i co z kanalizacją.

Kolejne pytanie to jak droga zostanie poprowadzona przez rzekę Pannę. Projektanci drogi nie dają odpowiedzi na te pytania. Dlaczego? Konsultacje, które zorganizowano nie są dyskusją nad ostatecznym projektem przebiegu trasy. Można się było dowiedzieć jedynie, że droga będzie o metr obniżona, ma też być poszerzona, a przy niej mają biec ścieżki rowerowe.

Dziś także nikt mówi kiedy rozpoczną się prace. Wiadomo, że będą trzy etapy:

Nie jest przesądzone, czy w takiej kolejności inwestycja będzie realizowana.

- Chcemy wiedzieć od kiedy będzie budowa, bo plany to już oglądaliśmy dawno - mówi jedna z mieszkanek Mogilna.

Mieszkańcy ulicy Poznańskiej chcieli jednak, aby zorganizować jeszcze tylko z nimi osobne spotkanie. Chcą także, aby w ich imieniu urzędnicy mogileńskiego ratusza pilnowali sprawy projektowania drogi i interesów właścicieli po sesji.

Burmistrz Leszek Duszyński uspokaja: - To jest tylko koncepcja, budowa stoi pod znakiem zapytania, rozpocznie się po 2018 roku. Do tego czasu będzie na ulicy Poznańskiej podłączona kanalizacja.

Włodarz uspokaja, że spotkanie z mieszkańcami miało na celu głównie wyjaśnienie kwestii zjazdów do posesji i na działki graniczące z drogą.

Jednocześnie Leszek Duszyński zapewnia, że na każdym etapie planowania budowy ratusz będzie „trzymał rękę na pulsie”.

Przypomnijmy, że według pomysłu projektantów w Mogilnie mają powstać dwa ronda. Jedno właśnie na skrzyżowaniu ulicy Poznańskiej z Benedyktyńską i Powstańców Wielkopolskich. Drugie ma być na skrzyżowaniu 900-lecia, Placu Wolności i Hallera. To skrzyżowanie budzi kontrowersje, bo projektanci postulują, aby zamknąć przynajmniej częściowo ulicę Mickiewicza.

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.