Mieszkańcy: Kurzętnik ma pozostać gminą wiejską

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska

Mieszkańcy: Kurzętnik ma pozostać gminą wiejską

Katarzyna Pomianowska

Ponad 51 proc. mieszkańców, uczestników konsultacji społecznych wypowiedziało się negatywnie na temat zmiany statusu gminy Kurzętnik.

Przypomnijmy, że w lutym br. - po 111 latach Kurzętnik zwrócił się o ponowne nadanie mu statusu miasta (prawa miejskie posiadała w latach 1330-1905).

- Uzyskanie statusu miasta pozwoli przywrócić dawne tradycje miejskie - informował Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik o zapewniał: - Otworzy także dostęp do funduszy i programów przeznaczonych dla miast. Pozwoli to m.in. na przeprowadzenie modernizacji oświetlenia ulicznego, remontu mostu na ul. Hunta, rewitalizacji kurzętnickiego rynku i terenów poprzemysłowych oraz renowację ruin zamku. W dalszym ciągu będziemy mieli także możliwość korzystania z środków na rozwój obszarów wiejskich PROW, bowiem beneficjentem mogą być również gminy miejsko- wiejskie, w których miasto nie przekracza 5 tys. mieszkańców. Uzyskując status miasta, nauczyciele nadal zachowają prawo do dodatków wiejskich.

Wskazał również, że odzyskanie praw miejskich nie będzie wiązało się ze zmianą wysokości podatków ani rozbudową administracji, ani też uposażenie pracowników gminy.

Na początku marca przystąpiono do konsultacji społecznych. Zorganizowano w sumie 26 spotkań.

- Jestem przeciwny zmianom - mówił nasz Czytelnik, mieszkaniec gminy. - Jest dobrze jak jest. Po co to zmieniać? Żeby wójt był burmistrzem, czy żeby w gminie zarabiać więcej?

Podobnych głosów, podczas konsultacji było więcej. Wójt przyjął ich decyzję i nie zamierza narzucać własnej woli. - Wynik konsultacji społecznych jest dla mnie niezmiernie ważny. To właśnie Wasz głos, głos mieszkańców gminy Kurzętnik, powinien stanowić o tym, czy Kurzętnik ma być miastem czy wsią. Bez wątpienia można stwierdzić, iż mieszkańcy Kurzętnika mają swoje zdanie i chcemy to uszanować - zapewnia za pośrednictwem kurzetnik.pl.

Za zmianą statusu miejscowości Kurzętnik opowiedziało się 39,95 proc. głosujących. Przeciwnych zmianie statusu było 51,83 proc. osób. Wstrzymało się od głosu 7,05 proc. biorących udział w głosowaniu, 1,17 proc. głosów było nieważnych. W konsultacjach społecznych udział wzięło 10,9 proc. uprawnionych mieszkańców gminy.

- Nadanie statusu miasta miejscowości Kurzętnik otworzyłoby dostęp do środków przewidzianych dla miast. Mamy świadomość tego, że wiele inwestycji nie zostanie zrealizowanych w takim czasie, jak byśmy tego chcieli. Nie możemy jednak podejmować tak odważnych decyzji wbrew woli mieszkańców - zapewnia wójt.

Szanując wolę mieszkańców gmina wycofała się z ubiegania się o prawa miejskie. Jej władze liczą jednak, że w przyszłości mieszkańcy dostrzegą potrzebę zmian statusu ich miejscowości z gminy na miasto.

Katarzyna Pomianowska

Od 2004 roku pracuje w oddziele "Gazety Pomorskiej" w Brodnicy. Zajmuje się przygotowaniem stron poświęconych powiatowi brodnickiemu i nowomiejskiemu (zarówno w papierze jak i internecie). Redaguję również bezpłatne wydanie gazety Nasze Miasto Brodnica.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.