Mieszkańcy: - Dostosujcie rozkład jazdy do potrzeb!

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Renata Kudeł

Mieszkańcy: - Dostosujcie rozkład jazdy do potrzeb!

Renata Kudeł

Mieszkańcy Lipna i okolic chcą jeździć do szkół i do pracy koleją. Ale to wymaga zmiany rozkładów jazdy, dostosowania ich do potrzeb pasażerów.

Pociąg na trasie Toruń - Sierpc był dla wielu lipnowian i mieszkańców okolicznych gmin, na przykład Czernikowa, dobrym środkiem dojazdu do szkół i pracy. Tymczasem po zmianach w rozkładzie jazdy sytuacja się zmieniła. Pasażerów jest coraz mniej! Pociągi - jak twierdzą autorzy petycji o dostosowanie rozkładu jazdy pociągów na linii nr 27 Toruń - Sierpc do potrzeb mieszkańców - wożą powietrze! Koordynatorzy akcji: Wojciech Łańcucki i Piotr Szymański chcą także - z tych samych powodów - przywrócenie połączeń kolejowych w relacji Brodnica - Rypin - Sierpc.

W piątki brakuje miejsc siedzących

W dni powszednie, podkreślają młodzi lipnowianie, jest tylko jeden (!) kurs w ciągu dnia, pozwalający na szybkie i komfortowe powroty z Torunia (odjazd o godz. 15.33 z dworca Toruń Główny) do Sierpca i pozostałych miejscowości wzdłuż trasy nr 27. W weekendy pociąg jest przepełniony - w piątki brakuje miejsc siedzących. A chętnych jest wielu, bowiem to szybka i tania alternatywa dla wracających do domu pracujących, uczących się i studiujących.

Apel podpisuje bardzo wielu zainteresowanych

- Zamieściliśmy tę petycję na stronie internetowej ratusza - mówi Renata Gołębiewska, sekretarz miasta Lipno. - Szybko okazało się, że zainteresowanie apelem do przewoźnika, czyli „Arrivy”, jest bardzo duże - mówi urzędniczka. - Był u nas także jeden z inicjatorów, koordynatorów akcji, lipnowianin Wojciech Łańcucki. A telefony od mieszkańców, chcących podpisać petycję w formie papierowej czy jakiejkolwiek innej dosłownie urywają się.

Ratusz zainteresował także tą sprawą władze sąsiedniej gminy Czernikowo.

- Jesteśmy za słusznością postulatów, skierowanych do przewoźnika - mówi Renata Gołębiewska. - Ta trasa pociągu nie dotyczy szlaku turystycznego, którym można się przejechać o jakiejkolwiek porze, by podziwiać krajobrazy.

Petycja z podpisami dotrze również do marszałków województw kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.

Renata Kudeł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.