Mięsem w nasz smak [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Agata Wodzień
Agata Wodzień-Nowak

Mięsem w nasz smak [wideo]

Agata Wodzień-Nowak

Wołowina, wieprzowina i drób królowały na bydgoskim Starym Rynku, gdzie odbyło się dość zaskakujące dla mieszkańców święto mięsa.

Pieczeń z gęsi z żurawiną, siekaną wątróbką, lubczykiem i gałką muszkatołową albo kiełbasa cielęco-wieprzowa przygotowana w zimnym dymie - takie specjały serwowało Koło Gospodyń Wiejskich z Trutowa podczas święta mięsa w Bydgoszczy. KGW - obok kucharzy znanych regionalnych ośrodków, nagradzanych i tych znanych z telewizji - serwowało przeróżne mięsne dania.

Impreza odbywająca się co roku w innym mieście stawia sobie za cel promocję drobiu, wieprzowiny i wołowiny. \



Dlatego na bydgoskim Starym Rynku stanął wielki kocioł i ogromna patelnia, byk z rożna i szereg stoisk - to wszystko miało przekonać, że nasze mięso jest warte tego, żeby po nie sięgać. Przez żołądek do serca w oba weekendowe dni 10-11 września starali się dotrzeć kucharze i gospodynie. Kto wybrał się na Stary Rynek, mógł wziąć udział w warsztatach kulinarnych, skorzystać z praktycznych porad i, oczywiście, skosztować przygotowanych pyszności.

Festynowi kulinarnemu towarzyszyła konferencja „Szanse i zagrożenia dla polskiego przemysłu mięsnego”. Dr inż. Dariusz Lisiak z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno -Spożywczego mówił o symbolicznej konsumpcji wołowiny w Polsce. Średnio na mieszkańca w ciągu roku wynosi 1,5 kg. - W przypadku bydła mamy systematyczny wzrost pogłowia w kraju, ale zmniejsza się pogłowie krów mlecznych. Coraz więcej produkujemy wołowiny, ale - niestety - nie na polski rynek - ubolewał naukowiec. Wskazywał też inny problem: - Polska jest teraz importerem wieprzowiny na bardzo, bardzo dużą skalę - mówił dr Lisiak. Co z drobiem? - Produkujemy bardzo dużo i bardzo taniego mięsa drobiowego - podawał. Polska jest obecnie liderem w Europie w tej produkcji.

Agata Wodzień-Nowak

Serwis Strefa Agro powstał w czerwcu 2015 roku, a ja mam sposobność współtworzyć go od początku. Obszary, którymi interesuję się zawodowo to przede wszystkim:



  • rolnictwo,

  • żywność,

  • ogrodnictwo,

  • społeczność wiejska.


Rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i wciąż dynamicznie się zmienia, opowiadając na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Sektor agro rozwija się i przechodzi technologiczną, cyfrową ewolucję. Rolnictwo precyzyjne przy pomocy nowoczesnych narzędzi pozwala lepiej planować, szacować i wychodzić naprzeciw potrzebom roślin czy zwierząt.


Polskie rolnictwo coraz śmielej specjalizuje się, a rolnicy podnoszą kompetencje, z szacunkiem traktując ziemię, jako warsztat pracy. Rolnictwo podobnie jak inne sektory gospodarski jest też obszarem wrażliwym na tym, co dzieje się na światowych rynkach.


Globalne wyzwania, a może wprost problemy, docierają i do naszych gospodarstw. Zmiany w handlu, zaburzenia w łańcuchach dostaw związane np. z pandemią COVID-19, wojna na Ukrainie, rynkowe gry np. ceną gazu silnie oddziałują na ciągłość i opłacalność produkcji. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, a produkcja pod chmurką jest narażona na susze, nawałnice czy wymrożenia. W rolnictwie jednak nie ma czasu na przerwy i przestoje.


To sektor strategiczny, bo zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe. Z jednej strony liczą się światowe trendy, a z drugiej lokalność, którą konsumenci zaczynają na nowo doceniać. Świadome zakupy i zrównoważony rozwój jako silne trendy powodują, że zakupy prosto od rolnika są modne i poszukiwane. Przykładem są regionalne e-bazarki z bazą produktów i kontaktów bezpośrednio od producentów. Duże znaczenie ma wsparcie - dopłaty bezpośrednie i inne formy pomocy z budżetu unijnego i krajowego.


 


O tym wszystkim piszę na Strefie Agro, serwisie, który ma przynosić użyteczną wiedzę, praktyczne porady, ważne doniesienia. Jest miejsce na inspiracje i ciekawostki. To miejsce dla rolnictwa, konsumenta i powiązanych z nimi obszarów. Zachęcam do kontaktu: agata.wodzien@polskapress.pl.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.