Miejskie toalety w Toruniu przejdą modernizację

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
(mk)

Miejskie toalety w Toruniu przejdą modernizację

(mk)

Wiele osób zamiast korzystać z miejskich szaletów, załatwia swoje potrzeby w krzaki. Czy planowane odnowienie miejskich toalet zmieni to?

W centrum miasta nie ma gdzie pójść za potrzebą bez konieczności uiszczania zapłaty - żalą się Czytelnicy. - Toalety publiczne są płatne, a nie każdy ma przy sobie drobne akurat wtedy, kiedy odzywa się pęcherz.

Mieszkańcy omiją toalety również ze względu na przekonanie, że szalety miejskie są zaniedbane, a nierzadko stanowią też bazę noclegową dla bezdomnych. - O porządek w szaletach na Rynku Staromiejskim i Rynku Nowomiejskim dbają dwie zatrudnione w tym celu panie - mówi Piotr Winiarski z WGK UMT. - Kilka razy w roku w toaletach miejskich przeprowadzane są także kontrole sanepidu. Trzeba brać pod uwagę, że są to często stare obiekty, stąd zdarzają się problemy z utrzymaniem w nich porządku. Opłata, jaką trzeba uiścić, by móc skorzystać z toalety miejskiej, podyktowana jest zatem koniecznością utrzymania jej w czystości.

Jeden z Czytelników zwraca uwagę, że brak darmowych szaletów stanowi dużą niedogodność dla taksówkarzy.

- Sam pracowałem w tym zawodzie i wiem, że im człowiek starszy, tym częściej udaje się za potrzebą. W okolicy postojów taksówek brakuje miejsc, gdzie można nieodpłatnie skorzystać z toalety. Czy tak ciężko postawić toi-toi? - pyta Czytelnik.

Darmowe toi-toi pojawiają się na starówce jedynie na czas imprez masowych. Nie licząc takich wyjątków, za możliwość skorzystania z toalety trzeba zapłacić. Jeśli chcemy tego uniknąć, pozostaje nam liczyć na uprzejmość właścicieli barów i kawiarni, czy poprosić o klucz do toalety w bankach lub urzędach.

W kwestii dostępności toalet Aleksandra Iżycka z BTCM zwraca uwagę, że szalety miejskie są dobrze oznakowane. Dodaje również, że trwające obecnie prace remontowe związane z modernizacją istniejących już toalet są częścią większego projektu. - Obecnie mamy sześć toalet publicznych, a dwie kolejne są w planach - mówi Iżycka. - Planujemy realizację programu modernizacji wszystkich toalet, z których dwie są już remontowane, a remont kolejnej zaplanowany jest na przyszły rok.

(mk)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.