Miejskie inwestycje w perspektywie lat

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Miejskie inwestycje w perspektywie lat

Karolina Rokitnicka

Na jakie zadania Golub-Dobrzyń może pozyskać unijne wsparcie?

Czystsze powietrze, nowe zakłady pracy, przystań kajakowa - to tylko nieliczne projekty, które mają zostać zrealizowane w Golubiu-Dobrzyniu do 2020 roku.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta wiceburmistrz Golubia-Dobrzynia Michał Piotrowicz przedstawił stan przygotowań miasta do realizacji inwestycji z unijnym dofinansowaniem.

Podstawy do inwestycji miejskich w najbliższych latach stanowi strategia obszaru społeczno-gospodarczego powiatu.

- W ramach niej planujemy m.in. poprawić efektywność energetyczną Zespołu Szkół Miejskich, przebudować i zmodernizować oświetlenie ulicznego oraz zrealizować projekt skierowany do petentów Miejskiego Ośrodka Polityki Społecznej. Założono też wspólne inwestycje gmin w zakresie wspierania szkół i przedszkoli, chodzi zarówno o rozwijanie umiejętności uczniów, jak i podnoszenie kompetencji przez nauczycieli - informuje Michał Piotrowicz.

Miasto zamierza w najbliższych latach realizować plan gospodarki niskoemisyjnej. Opracowano go w ubiegłym roku. Kosztowało to około 32,5 tys. zł. Jednak miasto wyłożyło na dokumentację tylko 4,8 tys. złotych.

- Stworzenie tego planu otwiera drogę do ubiegania się o dotacje na zadania poprawiające efektywność energetyczną budynków oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Pozwoli to np. na pozyskiwanie pieniędzy na docieplenie budynków - wyjaśnia wiceburmistrz.

Miasto chce także realizować zadania związane z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. W tym roku po raz pierwszy ruszył program, dzięki któremu mieszkańcy mają szansę na dotowanie demontażu, transportu i utylizacji azbestu. Zainteresowanie tym wsparciem jest bardzo duże. Stąd propozycja zwiększenia puli na ten cel z 30 do 50 tys. zł. Miasto pracuje także nad programem rewitalizacji. Na jego realizację ma otrzymać 2,6 mln zł. Wsparcie zewnętrzne jest tu bardzo korzystne - 85%. Inwestycje mogą być prowadzone w rożnych obszarach miasta, by poprawić funkcjonalność i estetykę.

W nowej perspektywie finansowej miasto będzie także realizować projekty zgłoszone do Lokalnej Grupy Działania „Dolina Drwęcy”. Ich wartość opiewa na około 400 tys. zł. Dotacje zewnętrzne mogą tu wynieść 254 tys. zł. Planowane jest m.in. odnowienie muszli koncertowej, rozwój ośrodka sportu poprzez budowę siłowni zewnętrznej i budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Lipnowskiej.

- Dopiero niedawno przystąpiliśmy do Lokalnej Grupy Działania. Wcześniej miasto nie mogło pozyskiwać pieniędzy przez tę organizację. Teraz jest to możliwe. My zaplanowaliśmy m.in. stworzenie przystani kajakowej. Może ona powstać w miejscu obecnego parkingu przy Zaciszu. To jedyne miejsce w mieście, które możemy przeznaczyć na ten cel - mówi Michał Piotrowicz.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.