Miejską komunikację we Włocławku czekają duże zmiany

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Małgorzata Goździalska

Miejską komunikację we Włocławku czekają duże zmiany

Małgorzata Goździalska

Efektem badań mają być m.in. przebudowane rozkłady jazdy.

Bilet za trzy złote, ale umożliwiający podróżowanie przez 45 minut, do tego sieciówki za 75 złotych na wszystkie linie, ważne także w weekendy - to tylko niektóre sugestie firmy Public Transport Consulting z Redy, która prowadziła badania miejskiej komunikacji.

Badania m.in. wykazały, że liczba korzystających z usług Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji jest znacznie większa niż wskazywały na to szacunki. Szacunki wskazywały na maksymalnie 8,5 mln pasażerów, tymczasem z badań wynika, że z usług miejskiego przewoźnika korzysta rocznie 10 mln 200 tys. pasażerów. A wnioski? - Firma prowadząca badania przedstawiła nam pewne sugestie - mówi Andrzej Stasiak, prezes MPK. - Ale wymagają one przedyskutowania.

Sugestie dotyczą m.in. cen biletów. Public Transport Consulting proponuje m.in. zamiast biletów strefowych, jeden za 3 złote, który uprawniałby do przejazdów przez 45 minut, także z przesiadkami. Sugeruje również wprowadzenie biletów sieciowych za 75 złotych, umożliwiających korzystanie we wszystkie dni tygodnia. Ponadto optuje za pozostawieniem biletów za złotówkę, umożliwiających przejazdy na krótkich trasach.

Przeprowadzający badania zwrócili także uwagę na wielość ulg. I proponują na przykład zrezygnować z ulgi 40-procentowej, a zachować 50-procentową.

Efektem prac firmy Public Transport Consulting ma być także stworzenie nowych rozkładów jazdy. - Wydział gospodarki miejskiej już rozpoczął prace w tym kierunku - mówi prezes.

Możliwe, że w nowym rozkładzie obowiązywać będzie zasada taktowości. Zgodnie z nią, autobusy na jednej linii odjeżdżałyby o tej samej porze, np. co piętnaście minut. Ale to wymaga także skorelowania kursów na innych liniach. Bo chodzi także o to, żeby autobusy nie jeździły „stadami”.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.