Mickiewicza tylko w jednym kierunku

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Mickiewicza tylko w jednym kierunku

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Wczoraj mieszkańcy gminy Mogilno poznali plany projektantów drogi wojewódzkiej. Najwięcej emocji budzą zmiany w centrum.

Zgodnie z zapowiedziami w Mogilnie zjawili się przedstawiciele firmy projektującej drogę nr 254, ale także pracownicy Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz urzędu marszałkowskiego. Mieszkańcy mogli na mapach zobaczyć, jak będzie przebiegała droga i jakie zmiany są planowane. Była to także okazja, aby każdy właściciel nieruchomości sprawdził, w którym miejscu będzie zjazd do jego posesji.

Jednak największe emocje wzbudziły plany zmian w centrum miasta. Na skrzyżowaniu ulic Hallera, 900-lecia i Mickiewicza ma powstać rondo. Na nowej drodze ma być zachowana płynność ruchu i bezpieczeństwo. Według projektantów najlepszym rozwiązaniem byłby, aby w tej sytuacji ulica Mickiewicza stała się zamkniętą dla ruchu. Na to jednak nie ma zgody. Także urzędu marszałkowskiego, o czym mówił Grzegorz Piątek, dyrektor wydziału dróg. Jest jednak propozycja, aby ulica była jednokierunkowa.

W przyszłości jedna jej strona byłaby przeznaczona do parkowania. Będzie można zjechać z ronda, nie będzie można wjechać w nią jadąc od strony Janikowa. To rozwiązanie także budzi kontrowersje.

A to dlatego, że jak podkreślali mieszkańcy skierowanie ruchu na ulicę Kasztanową spowoduje zakorkowanie się tej ulicy. Jak mówi Grzegorz Stochliński, już teraz trudno się czasem włączyć do ruchu z ulicy Kasztanowej w 900-lecia. A po zmianach korek może się tworzyć nawet do ulicy Niezłomnych. Dlatego Konrad Andrzejewski postulował, aby rozważyć wykonanie niewielkiego ronda w zbiegu Kasztanowej i drogi wojewódzkiej. Projektanci bronią jednak swojego pomysłu przekonując, że z symulacji wynika iż ruch nie będzie tak duży, aby uniemożliwiać wjazd na główną drogę. Budowa ronda jest mało realna, dlatego mieszkańcy zasugerowali ustawienie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. Dla mieszkańców Mogilna, ale także dla wszystkich innych odwiedzających miasto ważne jest, że zmienią się miejsca, gdzie można parkować. Miejsc przy samej drodze będzie mniej. Będzie ich kilka w okolicy urzędu skarbowego. Plac Wolności nie będzie parkingiem.

Dodajmy, że w Mogilnie powstanie także drugie rondo. Będzie ono u zbiegu ulicy Benedyktyńskiej, Poznańskiej i Powstańców Wielkopolskich. Cała droga nr 254 ma być poszerzona, będzie także wzdłuż niej ścieżka rowerowa. Każdy może jeszcze zapoznać się z planami przebudowy i sprawdzić jak będzie ona biec koło posesji. Konsultacje jeszcze trwają.

- Mieszkańcy powinni teraz zwrócić szczególną uwagę na zjazdy z drogi oraz na przystanki - przestrzegał mieszkańców Grzegorz Piątek.

Agnieszka Nawrocka agnieszka.nawrocka@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.