Michałowice. Śmierć uczennicy w trakcie przerwy. Prokurator oskarża nauczycielkę i właściciela szkoły

Czytaj dalej
Fot. Artur Drożdżak
Artur Drożdżak

Michałowice. Śmierć uczennicy w trakcie przerwy. Prokurator oskarża nauczycielkę i właściciela szkoły

Artur Drożdżak

Krakowski sąd wyjaśnia, czy za śmierć 11-letniej Julii odpowiada nauczycielka i właściciel prywatnej szkoły językowej w Michałowicach. Prokuratura zarzuca im brak opieki nad uczennicą, która zginęła pod kołami tira w trakcie przerwy w zajęciach. Precedensowy proces w tej sprawie właśnie się rozpoczął.

Trzy lata temu opisywaliśmy kulisy tej tragedii i zmagania rodziców dziewczynki, by dojść do prawdy i coś zmienić, by więcej się nie powtórzyła. Problem w tym, że szkoły językowe nie są objęte przepisami o systemie oświaty.

Szkoły językowe poza MEN

Jak informuje Małopolskie Kuratorium Oświaty gdyby to zdarzyło się w zwykłej szkole, to nauczyciel miałby postępowanie karne i dyscyplinarne. Mama Julki Małgorzata Żmijowska-Szwajda od lat walczyła więc o to, by pracownicy prywatnej szkoły językowej zostali pociągnięci do odpowiedzialności za to, że nie zadbali o bezpieczeństwo jej dziecka. - Posłałam córkę na lekcję języka angielskiego, a ona wróciła w trumnie - mówi kobieta.

Dziewczynka przez dwie godziny od 17 do 19 w każdy piątek uczyła się angielskiego w grupie dzieci w wieku 11- 14 lat. Była tam najmłodsza.

Z ustaleń prokuratury wynika, że 8 maja 2015 r. nauczycielka wypuściła dzieci na korytarz, a te bez nadzoru wybrały się do sklepiku w tym samym budynku. Był zamknięty, więc w niedozwolonym miejscu uczniowie przekroczyli ruchliwą drogę E7- Kraków- Kielce. Co się dalej działo nie jest do końca pewne.

Dzieci twierdzą, że z zakupami wyszły z Żabki, ale nie widziały momentu, w którym tir potrąca lub przygniata Julię. W każdym razie dziewczynka zginęła pod kołami pojazdu, a ruchliwą trasę przekraczała, ale nie na pasach.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

 • jaki wyrok usłyszał kierowca?
 • dramatyczne okoliczności wypadku
 • dlaczego szkoła językowa nie poczuwa się do winy?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Artur Drożdżak

Dziennikarz zajmujący się sprawami sądowymi i prawnymi specjalizujący się w zagadnieniach karnych. Częsty uczestnik rozpraw w sądach na terenie całej Małopolski, głównie w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Były wykładowca dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Pedagogicznym i Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.