Miasto w obiektywie Sławomira Świetlika

Czytaj dalej
Fot. Józef Basta
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Miasto w obiektywie Sławomira Świetlika

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Z okazji urodzin w bibliotece była promocja nowego albumu fotograficznego o Tucholi ze zdjęciami Sławomira Świetlika.

Nosi on tytuł „Tuchola pięknieje“. To trzecie, po albumach „Tuchola“ i „Tuchola i Basta“, wydawnictwo poświęcone gminie Tuchola. Pierwszy z albumów „Tuchola“ zawiera zdjęcia wykonane przez Daniela Frymarka, fotografa z Chojnic. Autorem zdjęć do kolejnego wydawnictwa pt. „Tuchola i Basta“ jest Józef Basta, rodowity tucholanin.

- Po tych dwóch albumach przyszedł czas na kolejny - mówił burmistrz Tadeusz Kowalski.

To miał być typowo autorski album. Fotograf miał zupełną dowolność w doborze zdjęć, by pokazać, jak widzi Tucholę, jak chce ją przedstawić, promować. - Kiedy zobaczyłem projekt tego albumu w formie elektronicznej, byłem pod ogromnym wrażeniem - przyznał Kowalski.

- Tuchola jest tu naprawdę pięknie sfotografowana. Sławek zrobił to z niesamowitym wyczuciem rodowitego tucholanina i chyba w tym tkwi cała tajemnica - podkreśliła Hanna Szramka, dyrektorka biblioteki.

Sławomir Świetlik jest absolwentem wydziału budownictwa i inżynierii środowiska na bydgoskiej ATR. Wiele lat pracował zawodowo w budownictwie, ale jego prawdziwą pasją stała się fotografika. Fotografuje ponad 20 lat. Początkowo robił zdjęcia z zamiłowania, traktując to zajęcie jako świetną przygodę. Teraz, kiedy fotografuje zawodowo, dobrze wie, że to przygoda trudna, wymagająca przede wszystkim niesłychanej cierpliwości, wrażliwości oraz niesamowitego skupienia i uwagi.

Sam autor albumu przyznał, iż najważniejszy w doborze zdjęć był kontekst historyczny. - Żeby pokazać to, co w Tucholi jest najbardziej transparentne i to, co kojarzy się ludziom z Tucholą - mówił Sławek Świetlik.

Promocję albumu wzbogacił występ Dariusza Krygowskiego, który zaśpiewał m.in. utwór Aleksandra Janty-Połczyńskiego, patrona tucholskiej biblioteki. Na zakończenie spotkania była okazja, by podejść do Świetlika i otrzymać specjalną dedykację do albumu jego autorstwa.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.