Miasto nie planuje dużych inwestycji

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Miasto nie planuje dużych inwestycji

Karolina Rokitnicka

Radni z Golubia-Dobrzynia uchwalili tegoroczny budżet.

Dochody miasta mają w tym roku wynieść około 37,2 mln zł. Wydatki natomiast planowane są na poziomie 35,6 mln zł. Ma zostać wygenerowana nadwyżka w wysokości 1,652 mln zł.

- Miniony rok też udało się zakończyć z nadwyżką budżetową, która wyniosła 3,811 mln zł. Przeznaczamy ją na spłatę zobowiązań oraz zabezpieczenie wkładu własnego inwestycji, które mają wsparcie unijne. Również tegoroczna nadwyżka ma takie przeznaczenie - mówi burmistrz Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski.

Najwięcej, bo około 37% zostanie przeznaczonych na szkoły i przedszkola. Sporym obciążeniem est też pomoc społeczna, która pochłonie około 26%. Gospodarka komunalna i ochrona środowiska to 11% wydatków, niewiele mniej kosztować będzie administracja. Na sport miasto chce wydać 1,3 mln zł (3.7 proc.), natomiast na kulturę 868 tys. zł, co stanowi 2,4 proc.

Miasto nastawione jest na zmniejszenie zadłużenia. Przyjęta polityka finansowa skutkować będzie skromnym budżetem inwestycyjnym. Przeznaczono na nie 783 tys. zł. Przewidziano modernizację dróg i chodników. Na ten cel jest 10 tys. zł. Na oświetlenie uliczne planowane jest 196 tys. zł. 20 tys. zł przeznaczonych zostanie na ustawienie lamp na osiedlu Panorama. Reszta to koszty prac związanych z przebudową oświetlenia ulicznego na energooszczędne.

- Dużym problemem miasta jest brak mieszkań. Jednak brakuje pod nie gruntów. Podejmujemy prace, by je znaleźć - mówi burmistrz Piątkowski.

Na wykup gruntów pod mieszkania zabezpieczono 50 tys. zł. Zarezerwowano 73 tys. zł na zakup sprzętu komputerowego. Kwotą 20 tys. zł ma zostać wsparta policja i straż. Zabezpieczono 10 tys. zł na budowę placu przy SP nr 1. 200 tys. zł mają kosztować zadania związane z poprawą efektywności energetycznej Zespołu Szkół Miejskich. 10 tys. zł przewidziano na wyposażenie szkoły plastycznej. 40 tys. zł pochłoną prace związane z uregulowaniem gospodarki wodnościekowej. Tyle jest na plac zabaw w golubskiej części miasta. 4 tys. zł jest na uporządkowanie terenu przy ul. Katarzyńskiej. 50 tys. zł ma być przeznaczonych na odnowienie muszli koncertowej. 80 tys. zł pochłonie budowa siłowni zewnętrznej przy OSiR.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.