Miasto Bydgoszcz pochwali się dotacjami na zabytki [mapa interaktywna]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Joanna Pluta

Miasto Bydgoszcz pochwali się dotacjami na zabytki [mapa interaktywna]

Joanna Pluta

To efekt interpelacji, jaką kilka tygodni temu złożył w ratuszu radny Jarosław Wenderlich. Na zabytkach pojawią się tabliczki

Chodzi o te zabytkowe kamienice w mieście, które udało się wyremontować dzięki dotacji miejskiej.

- Część polskich miast, jak na przykład Warszawa i Wrocław na fasadach wyremontowanych zabytkowych budowli umieszcza niewielkie i do tego estetyczne tablice, z których wynika, że remont został dofinansowany z budżetu miasta - informuje radny Wenderlich. - Złożyłem wniosek, by podobne tablice instalować na wyremontowanych przy udziale miejskich pieniędzy kamienicach w Bydgoszczy.

Miasto przychyliło się do wniosku. - W biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków jest opracowywany projekt plastyczny takiej tabliczki - czytamy w odpowiedzi, jaką Wenderlichowi przysłał zastępca prezydenta miasta, Mirosław Kozłowicz.

Przypominamy także, że jeszcze tylko dziś można składać wnioski do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bydgoszczy o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy budynkach wpisanych do rejestru zabytków. W tym roku pula na dotowanie remontów konserwatorskich jest identyczna, jak przed rokiem i wynosi 1,5 miliona złotych. Tym razem jednak szybciej zapadną rozstrzygnięcia, które zabytki otrzymają wsparcie. Rok temu czas na składanie wniosków był do końca marca, co znacznie wydłużyło cały proces.

Dotację może dostać osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna będąca właścicielem kamienicy. Dotacja nie może przekroczyć 50 procent wartości remontu. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej urzędu miasta lub pod numerami telefonów 52 58 59 299 i 52 58 59 298. Wnioski adresowane do Miejskiego Konserwatora Zabytków wraz z załącznikami należy składać w Kancelarii Ogólnej urzędu miasta (ratusz, ulica Jezuicka 1).

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.