Miasto Bydgoszcz już gotowe na turystów

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Anna Stasiewicz

Miasto Bydgoszcz już gotowe na turystów

Anna Stasiewicz

Chociaż naszego miasta nie odwiedzają tłumy turystów, to coraz częściej widać tutaj wycieczki. A na co mogą liczyć w tym roku?

Jak podaje Urząd Statystyczny, osoby odwiedzające województwo kujawsko‐pomorskie w 2016 roku najczęściej korzystały z noclegów w Toruniu – 346,8 tys. (29,1 procent ogółu korzystających w województwie). I faktycznie, toruński „gotyk na dotyk” przyciąga co roku tłumy turystów, ale chyba czas wreszcie skończyć z przekonaniem, że Bydgoszcz turyści omijają szerokim łukiem. Zwłaszcza, że w 2017 roku będziemy gościć turystów przy okazji rozmaitych imprez, m.in. Euro U 21 w piłce nożnej.

W 2016 roku pracownicy Bydgoskiego Centrum Informacji obsłużyli w siedzibie przy ul. Niedźwiedzia prawie 40 tysięcy osób. Z tej grupy, ponad 20 tysięcy stanowili turyści z kraju; 4,6 tysiąca to byli turyści zagraniczni, zaś 13,7 tysiąca to mieszkańcy Bydgoszczy.

Jaki jest profil turysty odwiedzającego nasze miasto, jakie ma upodobania oraz jakie atuty i mankamenty dostrzega w czasie wizyty w Bydgoszczy, dowiemy się najpewniej jesienią. Do września będą bowiem zbierane dane w specjalnych ankietach. Badania ruchu turystycznego są w mieście realizowane co 2 lata.

Ofertę turystyczną Bydgoszcz prezentuje również na imprezach targowych. W tym troku był to Poznań (luty), Łódź (marzec) oraz Gdańsk (kwiecień). Swoje atrakcje pokazywaliśmy podczas targów Travel & Taste.

Informacji na temat atrakcji turystycznych czy poszczególnych imprez kulturalnych i sportowych nie brakuje też w internecie, przede wszystkim na oficjalnej stronie BCI: visitbydgoszcz.pl. W ubiegłym roku strona zanotowała 900 tysięcy odsłon. Oprócz mieszkańców województwa kujawsko pomorskiego (50 procent), zaglądali na nią również mieszkańcy Warszawy (21 procent) czy Gdańska (7 procent). 10 procent wejść odnotowano z zagranicy, przede wszystkim z Niemiec, Rosji i Wielkiej Brytanii.

Ulotki na temat bydgoskich atrakcji turystycznych są już dziś wydawane nie tylko w języku angielskim czy niemieckiem, ale tak egzotycznych jak chiński czy turecki.

Od czerwca do sierpnia w każdą sobotę odbywają się letnie spacery z przewodnikiem. Do wyboru są 3 trasy: „Poznaj Stare Miasto”, „Dookoła Śródmieścia” i „Wodna historia Bydgoszczy”.

Sporą popularnością wśród turystów cieszy się też Bydgoski Tramwaj Wodny (będzie kursował do 10 września) 
oraz linie turystyczne obsługiwane przez zabytkowe autobusy.

W Przystani Bydgoszczy do końca września działa wypożyczalnia sprzętu turystycznego. Można też wybrać się w rejs Ondyną XXI.
W myślęcińskim zoo zamieszkały natomiast dwa gatunki lemurów i kapibara, które przyjechały do nas z Opola.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.