AP

Metropolia Bydgoszcz-Toruń może powstać [zdjęcia]

Zdaniem prezydenta Bydgoszczy, pomysły rządu mogą narzucić tworzenie metropolii z Toruniem na bazie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Fot. Jarosław Pruss Zdaniem prezydenta Bydgoszczy, pomysły rządu mogą narzucić tworzenie metropolii z Toruniem na bazie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
AP

Zdaniem prezydenta Bydgoszczy, pomysły rządu mogą narzucić tworzenie metropolii z Toruniem na bazie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

- Dla Bydgoszczy Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to same spory i problemy. Jako ostatni przyjęliśmy strategię, a o pieniądze jesteśmy w stałym w sporze z prezydentem Torunia. Co prawda wdrożenie ZIT nie jest ostatecznie zagrożone, ale łatwo nie jest - mówi Rafał Bruski.

Zdaniem prezydenta Bydgoszczy, pomysły rządu mogą narzucić tworzenie metropolii z Toruniem na bazie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Jarosław Pruss Zdaniem prezydenta Bydgoszczy, pomysły rządu mogą narzucić tworzenie metropolii z Toruniem na bazie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Przystąpienie do porozumienia ZIT z Toruniem w Bydgoszczy nie zostało najlepiej przyjęte. Uznano je za klęskę prezydenta. - Tworząc ZIT, podkreślaliśmy, że traktujemy ten instrument wyłącznie jako sposób na wykorzystanie dodatkowych środków z Unii Europejskiej na politykę miejską. Przygotowania do tworzenia metropolii natomiast rozpoczęliśmy z samorządami, z którymi mamy silne związki funkcjonalne - dodaje Bruski. Metropolii jednak także nie udało się stworzyć! - Ustawa metropolitalna, korzystna dla obszarów zlokalizowanych wokół największych miast, nadal obowiązuje, ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprzestało prac nad wdrożeniem tych rozwiązań. Warto podkreślić, że ustawa gwarantowała dobrowolność tworzenia takich związków obszarom liczącym ponad pół miliona mieszkańców - tłumaczy Rafał Bruski.

Rząd praktycznie wycofał się z tworzenia metropolii. Odpowiedzią było powołanie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska, w skład którego wchodzą ościenne gminy, wcześniej deklarujące przystąpienie do metropolii.

Zdaniem prezydenta Bydgoszczy, pomysły rządu mogą narzucić tworzenie metropolii z Toruniem na bazie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Jarosław Pruss Przystąpienie do porozumienia ZIT z Toruniem w Bydgoszczy nie zostało najlepiej przyjęte

Tymczasem Ministerstwo Rozwoju, w dokumencie Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, proponuje przekształcenie związków i porozumień, zawartych w ramach ZIT, w trwałe partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego po zakończeniu unijnej perspektywy w 2020 roku. Mają one podejmować działania wykraczające poza zadania finansowane z funduszy unijnych, dotyczące, między innymi, kreowania rozwoju metropolitalnego.

Ta projektowana forma jest, zdaniem prezydenta Bruskiego, niekorzystna dla Bydgoszczy. - To jest dokument strategiczny, a zatem wszystkie inne ustawy muszą być z nim spójne. Proponowane zapisy oznaczać mogą odgórne tworzenie metropolii z Toruniem. Chcemy tego uniknąć, a jeżeli ten dokument zostanie w takiej formie przyjęty, może tak się stać. Metropolie muszą powstawać na zasadzie dobrowolności, a nie przymusu - mówi Rafał Bruski.

Prezydent apeluje do bydgoskich parlamentarzystów, by doprowadzić do zmian tych zapisów.

AP

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.