Medyczna marihuana dotarła do polskich aptek?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Marta Żbikowska

Medyczna marihuana dotarła do polskich aptek?

Marta Żbikowska

Firma Spectrum Cannabis, która w Polsce zajmuje się dystrybucją konopi medycznych poinformowała, że od 17 stycznia w polskich aptekach będzie można kupić ten oczekiwany przez pacjentów lek. To kolejna data, która ma być przełomem w leczeniu polskich pacjentów medyczną marihuaną.

- Gdy w grudniu pojawiła się nieprawdziwa informacja, że w naszej aptece ma być dostępna medyczna marihuana, odbieraliśmy dziennie setki telefonów od pacjentów - mówi Małgorzata Wagner, farmaceutka z Konina. - Teraz wiem, że dostępność leku to kwestia godzin, ale póki nie mam leku w aptece, nie chcę wprowadzać pacjentów w błąd i dawać im złudnej nadziei.

- Od 17 stycznia konopie medyczne spółki będą dostępne w aptekach - napisał reprezentujący firmę Spectrum Cannabis Grzegorz Ćwiek. - Sfinalizowaliśmy rozmowy z jednym z trzech największych dystrybutorów farmaceutycznych w kraju. Spółka rozszerzyła łańcuch dystrybucji o sieci aptek oraz pojedyncze placówki apteczne.

O możliwości zakupu medycznej marihuany większość farmaceutów nie ma pojęcia i nawet nie wykazuje zainteresowania tematem.

Medyczna marihuana dotarła do polskich aptek?
Michał Dyjuk Tomasz Kalita, polityk SLD, zmarł na glejaka. Do końca życia walczył o to, żeby polscy pacjenci uzyskali dostęp do leczenia medyczną marihuaną

- Gdyby pojawił się pacjent z receptą, zadzwoniłabym do hurtowni i zapytała o dostępność - mówi farmaceutka w jednej z poznańskich aptek.

Według informacji dystrybutora, gram suszu z konopi powinien kosztować około 65 zł. Na podstawie recepty farmaceuta przygotuje lek dla pacjenta.

- Przygotowanie polega na odmierzeniu odpowiednich porcji leku - tłumaczy Łukasz Waligórski, farmaceuta, członek Naczelnej Izby Aptekarskiej i redaktor naczelny magazyny "mgr.farm".

- Pacjent zabiera susz do domu, gdzie powinien mieć waporyzator, czyli urządzenie, które podgrzewa susz, dzięki temu wydobywają się z niego lecznicze olejki. Jedna dawka leku przepisanego przez lekarza to zazwyczaj 0,25 grama suszu

- dodaje.

W dalszej części artykyłu:

 • Ilu pacjentów w Polsce mogłoby skorzystać z leczenia medyczną marihuaną?
 • Jakie są główne wskazania do używania konopi medycznych?

 

Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marta Żbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.