Medal mecenasa sztuki tym razem dla Pawła Boczka

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Medal mecenasa sztuki tym razem dla Pawła Boczka

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Bankowiec, proboszcz, polityk - ludzie takich profesji byli nagradzani w Chojnicach za miłość do sztuki. Dołączył do nich teraz nauczyciel i dyrektor szkoły.

Paweł Boczek, były dyrektor Zespołu Szkół otrzymał medal mecenasa sztuki od kapituły baszty galerii muzeum Janusza Trzebiatowskiego. Wyróżnienie jest symboliczne, ale ma swoją wagę - nie tylko podkreśla szczególne talenty tego, kto otrzymuje taki tytuł, ale też pozwala mu cieszyć się statuetką wyjątkowej urody autorstwa Janusza Trzebiatowskiego.

- Od kilku miesięcy mieliśmy to w zanadrzu - tłumaczył przewodniczący kapituły Arseniusz Finster. - Było tak wiele wydarzeń, których animatorem był Paweł Boczek, i były one w tak różnych miejscach - od szkolnej auli po podziemia kościoła gimnazjalnego. Wreszcie możemy statuetkę wręczyć...

- Jestem wzruszony i jest mi niezmiernie miło - mówił Paweł Boczek. - Chcę służyć sztuce nadal, motywowany przez samego mistrza, absolwenta chojnickiej Alma Mater Janusza Trzebiatowskiego.

Boczek podkreślił, że sztuka może przebudowywać świat i nadawać życiu nowe wartości. Jego zdaniem może mieć ogromny wpływ na wychowanie młodego pokolenia w duchu wartości przynależnych dla społeczeństwa obywatelskiego. W szkole przy Nowym Mieście młodzi ludzie zaangażowali się w tworzenie galerii postaci, które były i są ważne dla wizerunku placówki. Są to galeria przyjaciół i sponsorów szkoły, wielkich pedagogów okresu międzywojennego oraz wybitnych absolwentów.

Szkoła rozwija i wspiera talenty. To tu narodziły się Kwietniowe Spotkania z Poezją, impreza, która ma już 25 lat i jest marką szkoły. To tu co roku młodzi spotykają się na Stachuriadzie, by pośpiewać poetyckie piosenki. Młodzi wystawiają spektakle teatralne, zdobywają laury na olimpiadach przedmiotowych. Mają klimat do twórczej pracy.

To nie pierwszy medal tego typu przyznany przez kapitułę baszty przy Sukienników. Poprzednio otrzymali go: obecna burmistrz Czerska Jolanta Fierek, ks. proboszcz Jacek Dawidowski i poseł Marek Biernacki.

Janusz Trzebiatowski nie mógł być obecny podczas tegorocznego wręczania statuetki. Jest w Krakowie, ale do Chojnic przyjedzie na pewno niebawem.

We wrześniu tradycyjnie zaprosi na Dni Sztuki w baszcie, ale też poza nią, bo wydarzenia w ramach tego cyklu często odbywają się w innej przestrzeni. By mogli w nich tłumniej uczestniczyć chojniczanie.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.