Matma wyszła im źle [interaktywny wykres]

Czytaj dalej
Fot. Dawid Łukasik
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Matma wyszła im źle [interaktywny wykres]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Gimnazjaliści z regionu poprawili się z przedmiotów humanistycznych, natomiast gorzej niż w ubiegłym roku wypadli z matematyki - tak w skrócie można podsumować wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego.

Wczoraj podała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku. Poznaliśmy również wyniki krajowe. Młodzież najlepiej napisała język polski (średnia dla kraju to 69 proc. punktów możliwych do zdobycia, dla regionu - 68 proc.). Nieźle wypadł również język angielski na poziomie podstawowym (odpowiednio 64 proc. i 61 proc.). W miarę dobrze uczniowie poradzili sobie z częścią z historii i WOS (56 proc. i 55 proc.).

Porażką okazały się jednak testy z przedmiotów przyrodniczych (biologia, geografia, chemia, fizyka) oraz matematyki. Młodzież z regionu na obu tych egzaminach uzyskiwała średnio 49 proc. punktów. W kraju taki sam wynik uczniowie mieli z matematyki. Z przedmiotów przyrodniczych średnia wypadła tylko trochę lepiej - 51 proc.Create bar charts

- Wyniki z całej części humanistycznej, a zwłaszcza z języka polskiego są zdecydowanie lepsze niż w ubiegłym roku - mówi Krzysztof Bylicki, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Toruniu. - Z przedmiotów przyrodniczych wynik jest podobny jak poprzednio - byliśmy wtedy na 15. miejscu w kraju, teraz jesteśmy na 14. Znacznie słabiej młodzież napisała część z matematyki. Tutaj spadliśmy na miejsce 14., a wcześniej byliśmy między 8. a 13., ex aequo z innymi województwami.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.