Matematyka tym razem nie taka straszna

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Matematyka tym razem nie taka straszna

Ewa Abramczyk-Boguszewska

- Chemia była najgorsza - tak gimnazjaliści z regionu ocenili wczorajsze testy z przedmiotów przyrodniczych i matematyki.

W Gimnazjum nr 51 przy VII LO w Bydgoszczy pierwsi uczniowie opuszczali salę egzaminacyjną już po godz. 12. - Proste - machnął ręką jeden z gimnazjalistów tuż po wyjściu z egzaminu z matematyki. Większość młodzieży starała się jednak wykorzystać czas.

- Matematyka nie sprawiła mi żadnego problemu - mówi Hubert Kurek z G 51. - Byłem przygotowany do rozwiązania wszystkich zadań. Trudniejsza była część przyrodnicza, zwłaszcza zadania z fizyki i chemii. Ale jestem dobrej myśli.

Chemia dała się we znaki także Marcie Hass i Łukaszowi Piątkowskiemu. - Pytania z chemii były na egzaminie na wyższym poziomie niż te z pozostałych przedmiotów - mówią. - Trzeba było wykazać się naprawdę sporą wiedzą. W porównaniu z chemią, biologia i fizyka były o wiele łatwiejsze. Nie było źle.

Bez nerwów przeżyła wczorajszy poranek Helena Komosińska, która jako laureatka konkursu z biologii była zwolniona z części przyrodniczej. - A matematykę napisałam bez trudu - mówi Helena.

- Najbardziej obawiałem się dzisiejszego egzaminu. Z matematyką nie miałem problemów. Gorzej mi poszło z z fizyką. Trzeba było poradzić sobie z trzema skomplikowanymi wzorami. Raczej sobie nie poradziłem - wyznaje z uśmiechem Oskar Stępień z Gimnazjum nr 4 w Inowrocławiu.

Zadowolony był Bartek Kluska z Gimnazjum nr 6 w Grudziądzu. - Poszło mi dobrze - mówi. - Większość zadań dotyczyła rachunku prawdopodobieństwa, ale nie sprawiły mi trudności. Nie przygotowywałem się specjalnie, podobnie jak na próbny egzamin, a wtedy uzyskałem ponad 90 procent. Teraz liczę na podobny wynik.

- Jestem zadowolona - mówi też Sandra Świdros z tej samej szkoły. - Materiału, który był na teście, przerobiliśmy na lekcjach. Dużo dały mi zajęcia dodatkowe.

Zupełnie inne wrażenia ma Marietta Szychowska z Gimnazjum nr 9 we Włocławku: - Egzamin z matematyki nie był łatwy, ale sporo osób wyszło przed czasem. Myślę, że część uczniów nie zrobiła wszystkich zadań. Wcale się nie dziwię. Jedno z zadań z matematyki było niezrozumiałe. Trzeba było wyliczyć proporcje. Zadania z przyrody były natomiast w miarę łatwe.

- Systematycznie przygotowywaliśmy się do tego egzaminu, ale dla uczniów zawsze najtrudniejsze są zadania otwarte - podsumowuje Halina Wichrowska, nauczyciel matematyki w tym gimnazjum. - Uczeń musi przeprowadzić dość długi monolog z własnym pomysłem na rozwiązanie. I to jest zwykle problem dla tych, którzy pracują na zasadzie odtwórczej. Dla nich zadanie powinno być krótkie, proste i do tego jasno sformułowana odpowiedź.

Egzaminy przeżywają również rodzice uczniów. Wczoraj za swoją córkę-humanistkę mocno trzymała kciuki Joanna Mazurek z Bydgoszczy. - Jestem pewna, że Kamila napisała najlepiej jak potrafiła - mówi pani Joanna. - Starałam się, żeby poszła na każdy z egzaminów bez większego stresu. Namówiłam córkę, żeby wybrała się w weekend z koleżankami na pizzę, do kina, żeby odpoczęła. To dużo lepszy pomysł niż nauka do ostatniej chwili.

Dziś uczniowie piszą język obcy na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.