„Mateczka” Merkel i ojczym Macron [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Jacek Deptula

„Mateczka” Merkel i ojczym Macron [rozmowa]

Jacek Deptula

- Jeśli polski rząd będzie hamulcowym przy reformowaniu Unii - mówi prof. Andrzej Sakson z UAM i Instytutu Zachodniego w Poznaniu - nie wykluczam ostrzejszego stanowiska Niemiec.

Czy po niedzielnych wyborach do Bundestagu Niemcy też czeka gorąca polityczna jesień? Rządząca chadecja nie rozwiązała problemu imigrantów, Unia słabnie, jest Brexit, są ataki terrorystyczne, a trzecią siłą w parlamencie może okazać się nacjonalistyczna AFD - Alternatywa dla Niemiec.
To z pewnością będzie zależało od wyników wyborów, ale przecież nawet i to nie spowoduje, że główne problemy, które występują w Niemczech i Europie, znikną. Jeśli wygra Angela Merkel, a zapewne tak się stanie, to najpoważniejszych zmian można spodziewać się w kluczowych procesach integracyjnych wewnątrz Unii Europejskiej.

Wyniki wszystkich sondaży wskazują, że wygra po raz czwarty chadecja z Angelą Merkel na czele. Na czym polega jej fenomen?
Zapewne zostanie trzecim politykiem niemieckim, który będzie sprawować władzę czwartą kadencję. Po raz czwarty rozpoczynali też rządy Konrad Adenauer i Helmut Kohl, ale nie udało im się dotrwać do końca. Może kanclerz Merkel przerwie to fatum? Na jej fenomen składają się zarówno cechy osobowe, umiejętne prowadzenie polityki wewnętrznej oraz bardzo silna pozycja Niemiec na arenie międzynarodowej.

Jaka może być polityka Merkel wobec  Polski, do tej pory była powściągliwa i przyjazna. Tymczasem z naszej strony słychać głównie antyniemieckie hasła, żądania reparacji, hasła repolonizacji itd.  Można spodziewać się zaostrzenia kursu nowego rządu Niemiec?

O tym w wywiadzie opowiada  mówi prof. Andrzej Sakson z UAM i Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Deptula

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.