Masz auto bez ważnego OC? Możesz zapłacić potężną karę - od stycznia 2020 r. nawet 5200 złotych

Czytaj dalej
Fot. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Bartosz Gubernat

Masz auto bez ważnego OC? Możesz zapłacić potężną karę - od stycznia 2020 r. nawet 5200 złotych

Bartosz Gubernat

Do 5200 zł wrośnie od stycznia 2020 r. maksymalna kara, jaką zapłaci właściciel samochodu osobowego za brak ważnej polisy OC. Z konsekwencjami należy się liczyć już nawet za dzień spóźnienia z zapłatą składki.

Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Dotyczy to posiadaczy wszystkich pojazdów, bez względu na to, czy aktualnie poruszają się one po drogach, czy stoją przez dłuższy czas w garażu, lub na parkingu. Pieniądze ze składek są wykorzystywane m.in. na pokrycie kosztów leczenia ofiar i innych skutków wypadków powodowanych przez kierowców.

Wzrosły składki, rosną kary

Przez wiele lat część kierowców unikała opłat za polisę OC. Dopóki nie wpadli na kontrolę drogową, albo nie spowodowali wypadku, sprawę wielu udawało się tuszować. Ze względu na rosnące koszty likwidacji skutków wypadków ubezpieczyciele zaczęli jednak podnosić ceny polis, a odpowiednie służby coraz wnikliwiej szukać tych kierowców, którzy za polisę nie płacą. W tej chwili takie osoby udaje się wyłapywać z bardzo wysoką skutecznością nawet wówczas, gdy autem nie jeżdżą.

Jak szacuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ponad połowa kierowców jeżdżących bez obowiązkowego ubezpieczenia OC jest wykrywana bez kontroli drogowej. UFG korzysta z własnego systemu informatycznego potocznie nazywanego „wirtualnym policjantem”. Monitoruje on przerwy w ubezpieczeniu, a kontrole odbywają się na podstawie ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych. Na przykład w 2017 roku „wirtualny policjant” wykrył ponad 63 procent wszystkich ukaranych nieubezpieczonych. Na podstawie wyników takich kontroli UFG wysyła właścicielom pojazdów wezwania do wniesienia opłaty karnej, która jest bardzo dotkliwa.

W dalszej części artykułu m.in.:

 • jakie kary czekaja na kierowców bez ważnej polisy
 • co się stanie jeżeli właściciel nieubezpieczonego auta nie zapłaci kary za brak OC

 

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.