Masło zdobyło szczyt absurdu i teraz tanieje

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Lucyna Talaśka-Klich

Masło zdobyło szczyt absurdu i teraz tanieje

Lucyna Talaśka-Klich

Na światowych giełdach masło wreszcie tanieje. Cenowe szaleństwo zatrzymali m.in. konsumenci, którzy nie chcą płacić nawet 8-10 zł za kostkę.

- Aż osiemnaście kostek masła kupowała przede mną pewna kobieta, która podzieliła swoje zakupy na trzy części - opowiada klientka bydgoskiego Lidla. - Okazało się, że przy zakupie 6 kostek masło było znacznie tańsze. Chciała zyskać więcej, więc kupiła „potrójnie”. Tylko po co gromadzić takie zapasy?! Przecież kiedyś wreszcie masło stanieje!

Na giełdach obniżki

No i właśnie zaczęło tanieć! Ale spadki cen masła widać na razie przede wszystkim na światowych giełdach.

Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole podaje, że na ostatniej aukcji Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii, spadły stawki za masło: - W porównaniu do poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 19 września br., najbardziej obniżyły się ceny maślanki w proszku (-10,3 proc.), masła (-3,6 proc.) oraz bezwodnego tłuszczu mlecznego (-3,4 proc.).

Ekonomista dodaje, że spadek cen masła obserwowany jest również w Unii Europejskiej: - Z danych Komisji Europejskiej wynika, że ceny w II połowie września obniżyły się po raz pierwszy od marca tego roku. Spadki cen tego produktu w ostatnich tygodniach odnotowano również w USA.

- Światowy rynek mleka osiągnął już szczyt cyklu i w kolejnych miesiącach obserwowany będzie spadek cen produktów mlecznych, w szczególności cen masła - uważa Jakub Olipra.

- Klienci zagłosowali portfelami - twierdzi dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Niektórzy zaczęli kupować tańsze zamienniki.

- Tego obawialiśmy się najbardziej, bo ceny doszły do granicy absurdu! - mówi Mariusz Trojakowski, prezes mleczarni Rotr w Rypinie. - Efekt? W zbycie tego produktu widać odwrót.

Spadki cen masła na razie trudno dostrzec na sklepowych półkach. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.