Marzy ci się rzeźba w ogrodzie? [poradnik]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
AG

Marzy ci się rzeźba w ogrodzie? [poradnik]

AG

Wybierając element dekoracyjny do ogrodu, kierujemy się zazwyczaj własnym gustem. Niestety, gust wielu z nas jest tego rodzaju, że podpowiada nam kupno gipsowego krasnala lub sikającego amorka.

Niekiedy byłoby więc o wiele lepiej, gdybyśmy nie polegali na własnych upodobaniach, tylko zdali się na gust fachowego doradcy.

On z pewnością podpowie nam, że wybór rodzaju i stylu ozdoby zależy od stylu domu i otaczającego go ogrodu. To oczywiste, że element dekoracyjny powinien harmonizować z otoczeniem, dopasowując się do charakteru i wyposażenia ogrodu oraz elewacji domu, do ich stylu i kolorystyki. Wiele zależy tu jednak od szerszego kontekstu i możliwe są nawet „inspirujące” połączenia tradycji z nowoczesnością, jeśli tylko nie stworzą nadmiernego dysonansu.

Niemniej warto przypomnieć najbardziej ogólne reguły. Do ogrodu na planie symetrycznym najlepsza jest klasyczna forma, w rodzaju popiersia na postumencie czy też „antycznego” naczynia, zaś z nowoczesnym, asymetrycznym założeniem ogrodowym lepiej komponują się bardziej abstrakcyjne formy.

Interesujące mogą być także dzieła przyrody: kamień o ciekawej fakturze lub oryginalny, powyginany pień drzewa. Te najbardziej pasują do ogrodu swobodnego, inspirowanego naturą. Z kolei drewniane rzeźby nawiązujące do sztuki ludowej lepiej będą pasować do domu o charakterze rustykalnym niż do „dworku” nawiązującego do tradycji szlacheckiej.

Zanim podejmiemy decyzję o stylu rzeźby, zastanówmy się, jaką ma ona pełnić funkcję:

Pamiętajmy, że ważne jest utrzymanie właściwych proporcji między „wnętrzem” ogrodowym a zdobiącym go przedmiotem. Rzeźba czy dekoracja nie powinna przytłoczyć ogrodu ani wielkością, ani ekspresją.

AG

AG

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.