Marzec jest ważny dla rodziców [terminarz]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(jwn)

Marzec jest ważny dla rodziców [terminarz]

(jwn)

Podpowiadamy, jak i kiedy zapisać dziecko do przedszkola. O kilku datach muszą też pamiętać opiekunowie starszych dzieci.

Reforma systemu oświaty to wielkie wyzwanie nie tylko dla samorządów, ale także dla rodziców. Dostali oni prawo wyboru, ale muszą też pamiętać o obowiązkach.

Elektroniczny nabór do przedszkoli miejskich w Toruniu rozpocznie się 8 marca. Data nie jest przypadkowa.

- Przez siedem pierwszych dni tego miesiąca będziemy czekać na deklaracje rodziców, których dzieci już uczęszczają do przedszkoli. Musimy formalnie wiedzieć, czy będą kontynuować edukację. Dopiero wtedy możemy rozpocząć nabór - tłumaczy Anna Łukaszewska, dyrektor wydziału edukacji UM.

Rodzice ubiegający się o miejsce w przedszkolu dla swoich dzieci wnioski wraz z potrzebnymi dokumentami składać mogą do końca marca. Gmina wymagać będzie od nich m.in. kopii pierwszej strony rocznego zeznania podatkowego, zaświadczenia o zatrudnieniu oraz oświadczeń np. o korzystaniu z przedszkola przez co najmniej 8 godzin dziennie.

18 kwietnia komisje kwalifikacyjne opublikują listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Obowiązkiem rodziców będzie pisemne potwierdzenie woli przyjęcia do placówki. Ostateczne listy kandydatów opublikowane będą 29 kwietnia.

Nabór do przedszkoli w Toruniu
Create your own infographics

O kilku ważnych datach pamiętać muszą też rodzice trochę starszych dzieci. Tu także kluczowy jest marzec. Wtedy ruszają zapisy do pierwszych klas szkół podstawowych. Obowiązkowo dotyczą one tylko dzieci 7-letnich (z rocznika 2009). Pierwszakami przez kolejny rok mogą być też dzieci, które już są w szkole. Na wniosek rodziców złożony w marcu mogą one powtarzać pierwszą klasę. To samo dotyczy obecnych drugoklasistów urodzonych w pierwszej połowie 2008 roku. Te dzieci, jeśli tak zdecydują ich rodzice, też mogą powtórnie uczęszczać do klasy drugiej.

Do końca marca czas mają prawni opiekunowie 6-latków, którzy chcą, by ich pociechy zamiast do zerówki, poszły do klasy pierwszej.

Autor: jwn

(jwn)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.