Marszałek nie weźmie szpitala z długami [wideo, zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
(DXC, ŁS)redakcja.grudziadz@pomorska.pl

Marszałek nie weźmie szpitala z długami [wideo, zdjęcia]

(DXC, ŁS)redakcja.grudziadz@pomorska.pl

Wczoraj odbyły się dwie konferencje prasowe, na których poruszony został temat zadłużonego na 500 mln zł szpitala w Grudziądzu.

Rano z dziennikarzami spotkali się: posłanka Polski Razem Iwona Michałek oraz Andrzej Wiśniewski i Krzysztof Kosiński, radni Prawa i Sprawiedliwości. Ta trójka w sprawie lecznicy rozmawiała z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. - Minister robił wielkie oczy słysząc kwoty jakie mu podawaliśmy - powiedziała o długu szpitala posłanka Michałek.

Andrzej Wiśniewski ocenił, że spotkanie z ministrem było „ bardzo obiecujące”. - Minister zadeklarował wsparcie w zabiegach miasta w instytucjach finansowych, które mogłyby pomóc w restrukturyzacji zadłużenia szpitala - zapewnił Andrzej Wiśniewski.


Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz o sytuacji grudziądzkiego szpitala.
Autor wideo: Łukasz Szalkowski.

Radni opozycji planują wizyty w innych ministerstwach oraz urzędzie marszałkowskim. To drugie miejsce jest obecnie szczególnie istotne. Dlaczego? Ponieważ, jak w miniony piątek zadeklarował prezydent Malinowski, „marszałek rozpocznie procedurę związaną z przejęciem szpitala”.

- Marszałek musiałby być człowiekiem niespełna rozumu, aby przejmować szpital z takim długiem - skomentował wczoraj deklarację prezydenta radny Wiśniewski.

Trzy godziny po konferencji PiS, w Toruniu z dziennikarzami spotkali się: wojewoda i marszałek województwa. Wśród innych ważnych dla województwa tematów poruszono sprawę grudziądziej lecznicy.

- Dziś sytuacja jest taka, że nie możemy przejąć szpitala, bo nie mamy własnych pieniędzy. Nasz budżet, poza środkami unijnymi, jest śmiesznie niski, jak na zadania, które realizujemy - powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Szef samorządu województwa zadeklarował pomoc dla miasta oraz lecznicy. Najpierw jednak -jak podkreślił- potrzebna jest „mapa drogowa wyjścia z kryzysowej sytuacji”.- Taką mapę musi zaproponować prezydent - dodał Piotr Całbecki.

- Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby poprawić sytuację szpitala. Przypomnę tylko, że obsługuje on mieszkańców całego regionu - zapewnił „Pomorską” Robert Malinowski.

Prezydent zamierza doprowadzić do sytuacji, w której koszty funkcjonowania szpitala spadną rocznie o 13 mln zł. Włodarz Grudziądza chce się także zwrócić do władz państwowych o zwrot pieniędzy, które miasto pożyczyło na dokończenie budowy szpitala i jego wyposażenie. - Prezydent Malinowski próbuje zrzucić odpowiedzialność na kogoś innego. To nie jest dług Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała wczoraj posłanka Michałek.

(DXC, ŁS)redakcja.grudziadz@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.