Marszałek i prezydenci z PO bez zaproszeń na Dzień Strażaka

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Przemysław Decker

Marszałek i prezydenci z PO bez zaproszeń na Dzień Strażaka

Przemysław Decker

Piotr Całbecki i prezydenci miast związani z Platformą Obywatelską nie zostali zaproszeni na wojewódzkie obchody Dnia Strażaka.

Uroczystość odbędzie się dziś w Toruniu. Organizuje ją Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej. Nie zabraknie przemówień, odznaczeń i podziękowań. Zabraknie za to części dotychczasowych gości. Powód?

- W tym roku nie dotarło do nas zaproszenie - mówi Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

- Także nie zostałem zaproszony. Stało się tak pierwszy raz. Żałuję, bo szanuję strażaków i chciałem im podziękować za ich służbę - podkreśla Robert Malinowski, prezydent Grudziądza z Platformy Obywatelskiej.

Zastanawiają się nad reakcją

Zaproszenie na uroczystość nie dotarło także do Ryszarda Brejzy, kojarzonego z PO prezydenta Inowrocławia.

- Prezydent jest tym faktem mocno zdziwiony, ponieważ zawsze był zapraszany. Zastanawiamy się nad wysłaniem pisemnych podziękowań dla strażaków z informacją, dlaczego prezydent nie mógł ich złożyć osobiście - tłumaczy Jarosław Hejenkowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Inowrocławiu.

Urzędnicy z Bydgoszczy również informują, że prezydent tego miasta Rafał Bruski (PO) nie został zaproszony na wojewódzką uroczystość strażaków. - Jest tym faktem -mówiąc delikatnie - bardzo zdziwiony. Tym bardziej że samorząd wspiera PSP i dba o dobre relacje ze strażakami - podkreśla Michał Sztybel, dyrektor biura komunikacji społecznej w bydgoskim ratuszu.

A prezydent Włocławka Marek Wojtkowski (PO) został zaproszony? Pracownicy Urzędu Miejskiego wczoraj nie mogli się doszukać zaproszenia.

Samorządowcy się pojawią. Niektórzy - W tym roku przyjęliśmy zasadę, że zapraszamy tylko prezydenta miasta, w którym odbywa się uroczystość, czyli Michała Zaleskiego oraz przedstawicieli gmin w powiecie toruńskim - wyjaśnia Janusz Halak, komendant wojewódzki PSP.

Skąd taka zasada? Komendant nie chciał się nad tym rozwodzić. Powiedział jedynie: - Organizator uroczystości sam decyduje kogo zaprasza.

Prezydent Grudziądza twierdzi, że zarówno on, jak i inni włodarze z regionu nie zostali zaproszeni z przyczyn politycznych. - Ktoś próbuje poróżnić strażaków z samorządowcami z niewygodnej opcji polityczny. Jestem tym faktem zbulwersowany - dodaje Robert Malinowski. Włodarz miasta przypomina, że grudziądzki samorząd od wielu lat wspiera finansowo komendę PSP w Grudziądzu. Miasto dokładało pieniędzy m.in. do zakupu nowych samochodów. - Szukam pieniędzy, gdzie tylko mogę, by wspierać strażaków - podkreśla Robert Malinowski.

Komendant Janusz Halak nie chciał komentować zarzutu o „polityczny klucz” doboru gości uroczystości.

Posłanka? Tak Poseł? Nie

- Rok temu także krajem rządziło PiS, ale zaproszenie na wojewódzką uroczystość z okazji Dnia Strażaka otrzymałem. W tym roku już do mnie nie dotarło, widać partia rządząca jeszcze bardziej się radykalizuje - komentuje Tomasz Szymański, poseł Platformy Obywatelskiej z Grudziądza.

- Zostałam zaproszona i zamierzam wziąć udział w tej uroczystości - mówi z kolei Iwona Michałek, posłanka partii Polska Razem, która wchodzi w skład tzw. Zjednoczonej Prawicy. Posłanka Michałek dodaje: - Nie widzę powodu, aby na taką uroczystość nie zapraszać przedstawicieli innych ugrupowań.

Przemysław Decker

Zajmuję się tematyką samorządową i społeczną. Lubię ruch na świeżym powietrzu, muzykę i książki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.