Marszałek Całbecki: - Zbigniew Pawłowicz w Sejmie mówił nieprawdę [oświadczenie]

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Joanna Pluta

Marszałek Całbecki: - Zbigniew Pawłowicz w Sejmie mówił nieprawdę [oświadczenie]

Joanna Pluta

Marszałek zarzuca Pawłowiczowi m.in. przedstawianie nieprawdziwych kosztów rozbudowy toruńskiego szpitala na Bielanach.

Chodzi o to, co w ubiegły piątek poseł Zbigniew Pawłowicz mówił podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o samodzielnej uczelni medycznej w Bydgoszczy.

Zdaniem marszałka województwa Piotra Całbeckiego, Pawłowicz przytaczał nieprawdziwe informacje odnoszące się do działalności samorządowych władz województwa kujawsko-pomorskiego. Dlatego wydał oświadczenie w tej sprawie.

Czytamy w nim między innymi: „Podczas wystąpienia w Sejmie poseł Zbigniew Pawłowicz kolejny już raz celowo przedstawiał nieprawdziwe, zdecydowanie zawyżone dane dotyczące kosztów rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu. Od ponad roku - mimo tego, że prostowaliśmy tę fałszywą informację - uparcie podaje gigantyczną kwotę ponad 700 milionów złotych. Robi to nadal, mimo że od grudnia 2015 roku ­- czyli od czasu rozstrzygnięcia przetargu na budowę - wiadomo już na pewno, że koszt rozbudowy szpitala wyniesie 336 milionów złotych”.

Pawłowicz odpiera atak, mówiąc, że zarzuty marszałka są nieprawdziwe. - W ubiegłym roku, bodajże w kwietniu podczas posiedzenia komisji zdrowia jeszcze jako radny zażyczyłem sobie wgląd w materiały dotyczące rozbudowy szpitala - mówi Pawłowicz. - W kosztorysie widnieje kwota 715 mln zł. Mam ten dokument do dziś. Pan marszałek twierdzi, że jest to nieco ponad 300 mln zł. Owszem - to część finansowana przez województwo kujawsko-pomorskie. A mnie chodzi o całkowity koszt, a ten wynosi ponad 700 mln zł. Takie informacje znajdują się w dokumentach. Szkoda, że pan marszałek ich nie czyta.

Pawłowicz dodaje, że druga część tej kwoty to kredyt zaciągnięty w Europejskim Banku Inwestycyjnym. - Dokument, o który wtedy poprosiłem, a który mam do tej pory, był jednym z załączników do dokumentów, jakie były potrzebne w czasie starania się o ten właśnie kredyt.

Marszałek w oświadczeniu odnosi się też do słów Pawłowicza o utrudnianiu przez urząd marszałkowski tworzenia bazy dydaktycznej dla studentów i tłumaczy: „jeśli chodzi o wspomniany przez posła Pawłowicza Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, ta placówka od lat aktywnie i na dużą skalę szkoli młodych lekarzy stażystów i specjalistów. Od 2014 roku staż w tej placówce rozpoczęło lub odbyło w sumie 599 lekarzy, a rezydenturę rozpoczęło kolejnych 98 lekarzy”.

- Ależ marszałek porusza zupełnie inną sprawę. Ja mówiłem o studentach, podkreślam, studentach - mówi Pawłowicz. - A nie o rezydentach, stażystach i specjalistach. To dwie zupełnie inne kwestie - odpiera.

Do sprawy wrócimy.

Treść oświadczenia marszałka

Podczas debaty nad projektem ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, która odbyła się 1 kwietnia w Sejmie, pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej poseł Zbigniew Pawłowicz posługiwał się nieprawdziwymi informacjami odnoszącymi się do działalności samorządowych władz województwa kujawsko-pomorskiego. Z sejmowej mównicy padły niezgodne z prawdą zarzut o utrudnianiu przez Urząd Marszałkowski tworzenia bazy dydaktycznej dla studentów i informacja o kosztach rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Nie jest prawdą, że Urząd Marszałkowski utrudnia tworzenie bazy dydaktycznej w Bydgoszczy. Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ma własną podstawową bazę dla prowadzenia działalności dydaktycznej i naukowej. Uczelnia prowadzi dwie lecznice w województwie kujawsko-pomorskim: największy w regionie Szpital Uniwersytecki Nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy oraz trzeci co do wielkości Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy (przekazany przez samorząd województwa na rzecz UMK w listopadzie 2008 roku). Oba szpitale dysponują w sumie prawie 1500 łóżkami.
Ponadto studenci oraz kontynuujący naukę absolwenci Collegium Medicum UMK korzystają też z zaplecza dydaktycznego trzech klinik i trzynastu oddziałów klinicznych w szpitalach prowadzonych właśnie przez samorząd województwa (Katedra i Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii CM UMK Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy, Katedra i Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej CM UMK Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, II Klinika Psychiatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, pięć oddziałów klinicznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, siedem oddziałów klinicznych Centrum Onkologii w Bydgoszczy, oddział kliniczny Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy). Jeśli chodzi o wspomniany przez posła Pawłowicza Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, ta placówka od lat aktywnie i na dużą skalę szkoli młodych lekarzy stażystów i specjalistów. Od 2014 roku staż w tej placówce rozpoczęło lub odbyło w sumie 599 lekarzy, a rezydenturę rozpoczęło kolejnych 98 lekarzy.

Podczas wystąpienia w Sejmie poseł Zbigniew Pawłowicz kolejny już raz celowo przedstawiał nieprawdziwe, zdecydowanie zawyżone dane dotyczące kosztów rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu. Od ponad roku – mimo tego, że prostowaliśmy tę fałszywą informację – uparcie podaje gigantyczną kwotę ponad 700 milionów złotych. Robi to nadal mimo, że od grudnia 2015 roku ­– czyli od czasu rozstrzygnięcia przetargu na budowę – wiadomo już na pewno, że koszt rozbudowy szpitala wyniesie 336 milionów złotych.

Piotr Całbecki
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.