Marsz żołnierzy wyklętych trochę później

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Marsz żołnierzy wyklętych trochę później

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Po raz drugi w Chojnicach przejdzie marsz, który upamiętnia żołnierzy niepodległościowego podziemia. Możecie wziąć w nim udział.

Uwaga, zmiana terminu - Stowarzyszenie Arcana Historii organizuje II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chojnicach nie 1 marca, jak w roku ubiegłym, ale 5 marca (sobota). Start o godz. 14 ze Starego Rynku, trasa podobna jak w ubiegłym roku. Do marszu może dołączyć każdy, kto podziela pogląd, że powojenna historia naszego kraju okazała się tragiczna dla żołnierzy Armii Krajowej i niepodległościowego podziemia.

Marsz poprzedzi plenerowa wystawa „Niezłomni wyklęci 1944-1963” w formie banerów poświęcona żołnierzom niezłomnym - przybliżająca sylwetki polskich bohaterów, którym po wielu latach przywracany jest należny szacunek i pamięć. Wystawa ta zostanie użyczona przez Stowarzyszenie Traugutt z Pruszcza Gdańskiego i zagości na chojnickim Starym Rynku w okresie 1-7 marca. Wystawa znajdzie się w Chojnicach dzięki Sławomirowi Sawickiemu.

Przypomnijmy, że żołnierzy wyklętych uczczą także członkowie stowarzyszenia Fanatycy z Grodu Tura. W sobotę 27 lutego odsłonią tablicę przy kolumbarium na cmentarzu komunalnym, a w niedzielę zapraszają na bieg pamięci Tropem Wilczym na trasie Charzykowy - Swornegacie.

Żołnierze wyklęci to niepodległościowy i antykomunistyczny ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski po 1945 r. i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.