Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Maria Ollick, prezeska BTK opowiedziała o borowiackiej edukacji

Maria Ollick, prezeska Borowiackiego Towarzystwa Kultury  w drugim dniu opowiedziała o doświadczeniach  borowiackich. Fot. nadesłane Maria Ollick, prezeska Borowiackiego Towarzystwa Kultury w drugim dniu opowiedziała o doświadczeniach borowiackich.
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Pelplin gościł uczestników II Areopagu z całego Pomorza. Tematem przewodnim spotkania była edukacja regionalna.

Na seminarium prof. Cezary Obracht Prondzyński pierwszym wykładem wyprowadził słuchaczy na szkolne rozdroża, mówiąc, m.in. o różnych rodzajach ryzyka, na jakie narażeni są ludzie zajmujący się dzisiaj edukacją. Ks. prof. Jan Perszon przedstawił dość smutny obraz szybkiego odchodzenia od tradycji na Kaszubach.

Prezes ZK-P Łukasz Grzędzicki w swoim referacie poświęcił uwagę nauczaniu języka kaszubskiego oraz potrzebie rozwijania edukacji regionalnej w pomorskich szkołach. Pierwszy dzień zakończył się krótkim koncertem promującym płytę z pieśniami „Pustej Nocy“ wydaną przez ZK-P.

Drugi dzień był dniem praktyków w edukacji regionalnej. Karolina Keler mówiła o doświadczeniach w nauczaniu języka kaszubskiego w słupskich szkołach. Z kolei dyrektorzy szkół katolickich w Gdyni i Kartuzach Dariusz Kruca i Marian Gostkowski zwrócili uwagę na umiłowanie ojczyzny i tradycji w tych szkołach oraz na rolę regionalizmu w wychowaniu. Ostatni panel dyskusyjny poświęcono borowiackim doświadczeniom edukacyjnym, które referatem wzbogaconym prezentacją multimedialną i materiałami promocyjnymi przedstawiła Maria Ollick, prezeska Borowiackiego Towarzystwa Kultury.

Zapis dźwiękowy wszystkich referatów i dyskusji zamieszczono na stronie „Radia Głos“. Obrady odbywały się w bibliotece diecezjalnej w Pelplinie.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.