Marek Żydowicz prosi o wsparcie marszałka województwa

Czytaj dalej
Fot. brak
Paulina Błaszkiewicz

Marek Żydowicz prosi o wsparcie marszałka województwa

Paulina Błaszkiewicz

Twórca festiwalu Camerimage i prezes Fundacji Tumult napisał list otwarty do marszałka Piotra Całbeckiego. Marek Żydowicz prosi w nim o pilne stworzenie specjalnego funduszu bezzwrotnego dofinansowania prywatnych instytucji kultury. Co na to marszałek województwa kujawsko-pomorskiego?

Do naszej redakcji przyszedł list z Fundacji Tumult, który Marek Żydowicz wystosował do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Prezes fundacji, która od ponad dwudziestu pięciu lat organizuje festiwal Camerimage pisze w nim, że pomoc udzielana przedsiębiorcom przez Urząd Marszałkowski jest nieoceniona, ale co ze wsparciem dla prywatnych instytucji kultury, stowarzyszeń czy fundacji? Marek Żydowicz w liście do marszałka pisze, że w pomocy dla przedsiębiorców nie widzi możliwości uzyskania wsparcia przez prywatne podmioty kulturalne. Zwraca też uwagę na to, że instytucje te są w o wiele gorszej sytuacji niż przedsiębiorcy, a ich byt w tej chwili jest nie tyle zagrożony, co w większości wypadków nie mają one szans na przetrwanie kryzysu.

Prywatne instytucje kultury w odróżnieniu od publicznych oraz przedsiębiorców nie mają żadnego zabezpieczenia finansowego. Każdy prowadzący prywatną instytucję kultury ma takie same obowiązki jak przedsiębiorcy. Musi opłacać pracowników, pokrywać koszt wynajmu pomieszczeń lub ich utrzymania. Pracownicy, którzy na co dzień obok realizacji zadań merytorycznych zajmowali się pozyskiwaniem sponsorów, mecenasów lub oferowali przedsiębiorcom promocje ich firm za wsparcie organizacji wydarzeń kulturalnych, artystycznych lub wprost samej instytucji, nie mają do kogo się zwrócić, nie mają jak przekonać tych, którzy mogliby wesprzeć funkcjonowanie biur tych instytucji. Który z przedsiębiorców przekaże środki na prywatne stowarzyszenie kulturalne, fundację, galerię czy teatr w sytuacji, gdy sam szuka ratunku dla swojej firmy? - pyta prezes Fundacji Tumult.

Marek Żydowicz w swoim liście prosi marszałka o pilne stworzenie specjalnego funduszu bezzwrotnego dofinansowania prywatnych instytucji kultury. Ma to być fundusz podobny do tego, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy. Co na to marszałek województwa kujawsko-pomorskiego?

Pismo wpłynęło do urzędu dziś. Odpowiemy, kiedy będziemy wiedzieć, czy możliwe jest tego rodzaju wsparcie - odpowiedział wczoraj krótko Piotr Całbecki.

Dodajmy, że jest to pierwsze takie pismo, jakie wpłynęło do Urzędu Marszałkowskiego. Do tej pory żadna fundacja, czy prywatna instytucja kulturalna z regionu nie prosiła marszałka o wsparcie dla swojej działalności. Przypomnijmy, że w tym roku festiwal Energa Camerimage ma się rozpocząć w Toruniu 14 listopada. Nie ma żadnej informacji o tym, by wydarzenie zostało odwołane czy przełożone na inny termin w związku z pandemią. Festiwal otrzyma też w tym roku dotację w wysokości 8 milionów złotych.

Zgodnie z umową milion złotych przekażemy w ramach dotacji podmiotowej i trzy miliony złotych z dotacji celowej, co razem daje kwotę 4 milionów złotych. Taka sama kwota zostanie przekazana ze Skarbu Państwa - tłumaczy Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku festiwal Energa Camerimage powrócił do Torunia. Otrzymał wówczas dotację z miasta na kwotę 1 miliona 700 tysięcy złotych. Wydarzenie odbywało się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, ale do 2025 roku ma powstać w naszym mieście Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, które będzie nowym domem dla festiwalu. Kilka dni temu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że rząd pracuje nad wsparciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu.

Program wieloletni został przygotowany i będzie on procedowany, o czym będziemy informować w miarę postępów w jego realizacji - stwierdził wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w odpowiedzi na pytanie posła Tomasza Lenza dotyczące finansowego wsparcia państwa dla budowy ECFC.

Koszt budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu oszacowano na 600 milionów złotych, z czego 400 milionów złotych ma zagwarantować państwo, a 200 milionów złotych - miasto. Na przekazanie decyzji dotyczącej wieloletniego programu wsparcia dla ECFC zgodnie z umową rząd ma czas do 30 czerwca.

Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.