Jolanta Młodecka

Marcepanowe spotkanie

To było bardzo miłe spotkanie pań z kół gospodyń wiejskich z Byczyny Kolonii, Morzyc i Witowa. Fot. JOTEM To było bardzo miłe spotkanie pań z kół gospodyń wiejskich z Byczyny Kolonii, Morzyc i Witowa.
Jolanta Młodecka

Nie ma takiej imprezy na wsi, by nie uczestniczyły w niej panie z kół gospodyń wiejskich.

W powiecie radziejowskim to środowisko jest bardzo aktywne. To są już inne koła niż te, działające przed dwudziestu, trzydziestu laty. Inne priorytety, inne ambicje. Choć wciąż najważniejsza jest działalność dla wsi i własnej rodziny.

Panie zajmują się organizacją imprez okolicznościowych dożynek i festynów, na których przeprowadzana jest degustacja potraw regionalnych i wypieków.

Działają w swoich wsiach, spotykają się z koleżankami z innych kół na różnego rodzaju imprezach, konkursach, festynach i przeglądach. Zapraszają zaprzyjaźnione koła.

Tak było w Witowie. - Zaprosiliśmy panie z KGW Morzyce i z Byczyny Kolonii - informuje Wioletta Wudarska. - Panie z Byczyny Kolonii przywiozły ze sobą własnoręcznie wykonane wyroby z marcepanu i wyroby z krempliny. Przewodnicząca Anna Kapuścińska, Helena Ziemniewicz i Krystyna Kołudkiewicz pokazały nam krok po kroku, jak wykonać masę marcepanową. Następnie pokazały jak wykonać z niej ozdoby. Jolanta Erwińska, mistrzyni kwiatów, pokazała, jak wykonać kwiaty z krempliny.

Taki wspólne imprezy promujące wieś, miejscowe zwyczaje, historię i kulturę, a także tradycje kulinarne, to dobry sposób na integrację wiejskich środowisk.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.