Mamy w Sępólnie szkoły na miarę XXI wieku

Czytaj dalej
Fot. Nadesłane
Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Mamy w Sępólnie szkoły na miarę XXI wieku

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Sąsiedzi zazdroszczą. Miną lata, gdy będą mieć takie warunki.

Filmy edukacyjne, animacje, oprogramowanie i gotowe scenariusze lekcji - wszystko to, mają do swojej dyspozycji nauczyciele z Sępólna.

Każda szkoła podstawowa w gminie Sępólno, została podłączona do internetowej platformy edukacyjnej. Jest to baza wiedzy dostępna w każdej chwili i w każdej sali lekcyjnej. Do działania platformy edukacyjnej wykorzystuje się między innymi tablice interaktywne. Te już są w sępoleńskich szkołach. - Każdy nauczyciel ma swoje hasło i login, i może dowolnie korzystać z zasobów systemu - mówi Marek Tymecki, dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie. - W każdej chwili na lekcji można wyświetlić film, a także animacje lub zdjęcia dotyczące omawianego zagadnienia. Dostępna jest także baza dźwięków - dodaje.

System może być także spięty z komputerami, a nawet smartfonami uczniów. Dzięki temu można urządzać np. terenowe gry edukacyjne. Sępólno jest jedną z nielicznych gmin w kraju, w której wszystkie szkoły podstawowe są w pełni wyposażone w tego typu nowinki technologiczne.

- Obecnie w naszych szkołach korzysta z nich ponad 1 tys.200 uczniów - mówi Tymecki.

Sępólno rzeczywiście może być wzorcem dla innych samorządów. Inne w naszym regionie są pod tym względem daleko w polu.

Na przykład w Chojnicach dopiero się zastanawiają nad możliwością zamontowania tablic interaktywnych. Rozmawiano o tym ostatnio na jednej z komisji rady miejskiej. Tak więc chojniczanie mają sporo do odrobienia. Sępólno, póki co, jest dla nich niedościgłym wzorem. W Sępólnie od lat systematycznie inwestują w kulturę i edukację. Ta sfera jest dla samorządowców nie mniej ważna niż tzw. twarde inwestycje w infrastrukturę.

To słuszny kierunek. A za kilka lat będzie można pokusić się zapewne o wymierną ocenę korzyści. Jest to możliwe, wystarczy spojrzeć na przykład w wyniki testów szóstoklasistów czy egzaminy końcowe gimnazjalistów.

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.